USA: krach Westinghouse pogrążył projekty jądrowe. Departament Energii musi dopłacać

Poniedziałek, 02 Października 2017, 10:54

Amerykański Departament Energii zadecydował w piątek o udzieleniu gwarancji pożyczkowych na kwotę 3,7 mld dolarów, celem wsparcia budowy dwóch reaktorów jądrowych w Georgii. Podniosło to całkowitą kwotę finansowego zaangażowania rządu federalnego w ten projekt do poziomu 12 mld.

Jak podaje portal platts.com, gwarancje zostaną udzielone trzem z czterech podmiotów zaangażowanych przy rozbudowie istniejącej już elektrowni jądrowej Vogtle w hrabstwie Burke w Georgii. Zabezpieczone nimi środki mają być przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów, jakie wygenerował projekt.

Wykonawcą nowych jednostek była Westinghouse- firma, która w marcu bieżącego roku zgłosiła się po ochronę upadłościową. To m.in. inwestycja w Vogtle pogrążyła finansowo tę spółkę. Budowane tam dwa reaktory AP1000, przysporzyły wiele problemów technicznych. Po ogłoszeniu przez Westinghouse upadłości, inne podmioty zaangażowane w projekt postanowiły kontynuować jego konstrukcję, pod warunkiem, że znajdą się na to dodatkowe pieniądze.

Pierwotny plan zakładał, że nowe reaktory w Vogtle rozpoczną produkcję energii w 2019 i 2020 roku. Obecnie, data ta została zmieniona na 2021 i 2022 rok. Całość inwestycji kosztować ma nawet 20 miliardów dolarów.

Nie jest to jedyny projekt, który ucierpiał w związku z problemami finansowymi Westinghouse. Podobny los spotkał też inwestycję w dwa reaktory jądrowe w Karolinie Południowej.

Zobacz także: Rosja i Turcja przyspieszą realizację wspólnych projektów energetycznych

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Szwejjakobyły Środa, 04 Października 2017, 10:32
To dobra wiadomość. Może w końcu do nieco bardziej publicznej wiadomości dotrze, jak "rentowna" jest ślepa uliczka ze schodzącą właśnie technologią rozszczepienia atomu by... podgrzać tą energią duży czajnik (!).
leming Poniedziałek, 02 Października 2017, 13:58
A jak się maja projekty Westinghouse na Ukrainie ?
MacGawer Wtorek, 03 Października 2017, 10:56
Mieszkasz na Ukrainie że tak się martwisz? A może jesteś pracownikiem/współpracownikiem Rosatomu?

Ja chętniej zapytałbym co w tym mkontekście wynika dla polskiego programu energetyki jądrowej? Czy fakt, że el. jądrowe są co raz droższe i notują coraz wieksze opóźnienia jest analizowany przez naszych decydentów? Czy jest jakikolwiek wybór dostawcy skoro jeden zbankrutował, drugi stoi nad przepaścią, a trzeci robi taką fuszerkę, że reaktory z XXIw są w ciągłej naprawie? Ale jak kogoś interesuje wyłacznie Ukraina to trudno...
MarvoloRidl Poniedziałek, 02 Października 2017, 22:12
Głupi płaci zawsze minimum dwa razy, czyli na podupadłym państwie bankrut się jeszcze zawsze jakoś trochę pożywi