Ekspert Forum Energii: scenariusz węglowy jest dla polskiej energetyki dużym wyzwaniem

Poniedziałek, 25 Września 2017, 13:56

W ubiegły piątek, podczas konferencji zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej, think-tank Forum Energii przedstawił raport pt. ,,Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze". Zawarto w nim cztery prognozy dotyczące możliwych dróg rozwoju polskiej energetyki. Dokument ten omówił dla serwisu Energetyka24 Andrzej Rubczyński, Dyrektor ds. Badań i Analiz Forum Energii. 

Pierwszy scenariusz, ten węglowy, który zakłada, że w roku 2050 ok. 80% energii elektrycznej będzie pochodziło z elektrowni węglowych (…) to duże wyzwanie, chociażby w obszarze węgla brunatnego (…). Pozostałe scenariusze to: scenariusz zdywersyfikowany, który wprowadza zrównoważony miks technologiczny (…), bardzo przypomina scenariusz referencyjny, opracowany przez Komisję Europejską w zeszłym roku. Kolejny scenariusz (…) też zróżnicowany, ale bez energii jądrowej (…). I ostatni, bardzo ambitny (…) to odnawialny- 3/4 energii pochodzi ze źródeł odnawialnych różnego typu.

Andrzej Rubczyński, Dyrektor ds. Badań i Analiz Forum Energii

Zobacz także: Debata o Miksie 2050. ,,Kopalnie węgla zamykane są w Polsce, nie w Niemczech” [RELACJA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Observer Sobota, 30 Września 2017, 18:09
Wyzwaniem dla polskiego kapitału jest pozyskanie technologii zgazowania polskiego węgla tak kamiennego jak i brunatnego. Mamy bogate i głębokie złoża co pozwala na podziemną gazyfikację.