Prezydent: Polska hubem dla amerykańskiego gazu w Europie

Piątek, 22 Września 2017, 9:52

Podczas wykładu dla kadetów West Point, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski stwarzają działania Federacji Rosyjskiej. Głowa państwa wyraziła nadzieję, że w związku z powyższym rozwijana będzie współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w sektorze gazowym.

„Rosja wykorzystuje swoje wpływy w europejskim sektorze energetycznym do manipulacji politycznych, dlatego jednym z naszych najważniejszych priorytetów jest dywersyfikacja dostaw energii” – mówił Andrzej Duda, który jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point.

Prezydent zwrócił uwagę, że Polska, poprzez zacieśnienie współpracy z Waszyngtonem, zamierza odgrywać ważną rolę w procesie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy: „Mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tej dziedzinie, ponieważ planujemy stać się regionalnym ośrodkiem dla amerykańskiego gazu i jako taki stanowi alternatywę dla regionu” – deklarował Andrzej Duda.

W dalszej części wystąpienia prezydent podkreślił, że realizacja powyższych zamierzeń wymaga pogłębiania współpracy regionalnej, m.in. w zakresie rozbudowy infrastruktury energetycznej.

Prezydent.pl/jk

Zobacz także: Reforma rynku gazu Ukrainy: czas na deoligarchizację [ANALIZA]

Zobacz także: Tobiszowski: Nord Stream 2 jest sprzeczny z koncepcją Unii Energetycznej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

LNG second (d. Nabucco First) Sobota, 23 Września 2017, 21:06
Jak na razie to mamy 5 - 7,5mld m3 zdolności regazyfikacyjnych. Określenie HUB brzmi dumnie, ale to na razie HUB-ik. Poza tym tych potencjalnych odbiorców nie ma w końcu aż tak dużo: Ukraina, Słowacja, może Czechy. Niemcy stawiają na NS i na razie nie zmieniaja polityki. Pracujmy dalej pozytywistycznie, bo trochę nam jeszcze brakuje np. BP, mocy regazyfikacyjnych i magazynowych.