USA: Rośnie produkcja ropy łupkowej

Wtorek, 19 Września 2017, 11:20

Produkcja ropy z pokładów łupkowych na terytorium Stanów Zjednoczonych wzrośnie w październiku o 79 tys. baryłek dziennie w porównaniu do września - prognozuje Energy Information Administration.

Szacunkowa produkcja w bieżącym miesiącu wynosi 6,004 mln baryłek dziennie. Analitycy Departamentu Energii uważają, że w październiku największe wzrosty będą obserwowane na złożach Permian (o 55 tys. b/d) oraz Niobrara (o 13 tys. b/d). Łącznie, wliczając w to również rosnący wolumen surowca uzyskiwany z pokładów Anadarko, Bakken i Appalachia oraz spodziewane spadki na Eagle Ford, wydobycie ma zwiększyć się o 79 tys. b/d. 

EIA zwraca uwagę w swoim komunikacie, że istotna jest również ilość odwiertów, które nie mają jeszcze charakteru produkcyjnego, ale stanowią znacząca rezerwę dla koncernów - umożliwiającą, choć niekoniecznie determinującą, szybki wzrost wydobycia.

Warto odnotować, że Międzynarodowa Agencja Energii podwyższyła niedawno swoje prognozy wzrostu światowego popytu na ropę w 2017 r. do 1,6 mln baryłek dziennie, o 100.000 b/d. MAE oceniła, że postępuje równoważenie rynku ropy, a światowe zapasy surowca "niedługo" mogą spaść poniżej 5-letniej średniej.

Zobacz także: ONZ wprowadziła embargo na dostawy surowców dla Korei Północnej

Zobacz także: USA: ropa drożeje, problemy z rafineriami

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Szwejjakobyły Środa, 20 Września 2017, 10:16
tak się niszczy własny kraj dla przyszłych pokoleń... ehh, no tak - ale zapomniałbym 1) to nie ich kraj - przecież zabrali go natywnym mieszkańcom ledwie chwilę temu w historii, 2) kraj jest duży, więc myślą że jest nieograniczony i można eksploatować do woli...
ew Wtorek, 26 Września 2017, 21:48
Wydobycie ropy z łupków jest bardziej ekologiczne niz węgla brunatnego z niemieckich odkrywek
smyk Piątek, 22 Września 2017, 9:26
Tak masz rację. Rosja zawsze tak postępowała...