Piotrowski: Przygotowujemy decyzję o budowie elektrowni atomowej

Wtorek, 19 Września 2017, 10:34

„Minister energii przygotowuje decyzję rządu polskiego o budowie pierwszej elektrowni jądrowej kierując się względami bezpieczeństwa i ochrony środowiska” - powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)  18 września 2017 r. w Wiedniu.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli na zapewnienie stabilnego źródła energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i jednocześnie wypełni zobowiązania w zakresie ochrony klimatu. Energetyka jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, przyczyni się do znacznej redukcji rocznego poziomu emisji CO2, generowanego  przez polski sektor energetyczny. Jak wskazują sondaże opinii publicznej za budową elektrowni jądrowej jest przeważająca część społeczeństwa. Elektrownia jądrowa zapewnia rozwiązanie problemów emisyjnych w sposób nie będący w zasięgu źródeł odnawialnych. Polska, obecnie do zaspokojenia potrzeb elektroenergetycznych w ponad 85% wykorzystuje węgiel. Do roku 2050 ulegnie to redukcji do 50%. Będzie to w naszym przekonaniu droga do zniwelowania deficytu energii elektrycznej wynikającego z dynamicznego rozwoju elektromobilności przez czystą, dyspozycyjną i efektywną kosztowo energię jądrową – dodał przewodniczący polskiej delegacji na generalne zgromadzenie MAEA, międzynarodowej organizacji o największym zaraz po ONZ znaczeniu. 

Zobacz także: Polska w cieniu uszkodzonego reaktora jądrowego. „Nowa rosyjska ofensywa dezinformacyjna” [ANALIZA]

Podsekretarz stanu A. Piotrowski dodał, że najważniejsze kwestie, które wymagają rozstrzygnięcia to sposób finansowania oraz wybór lokalizacji i dostawcy technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce. Minister Piotrowski w swoim wystąpieniu bardzo dobrze ocenił współpracę pomiędzy Polską a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie przygotowania naszego kraju do wdrożenia energetyki jądrowej. Wiceminister podkreślił, że Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej stanowi fundament bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie oraz przypomniał, że obecnie Polska korzysta już jedynie z nisko wzbogaconego uranu w reaktorze badawczym Maria w Świecku.

W corocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uczestniczą wysocy przedstawiciele władz 168 krajów członkowskich. Podczas spotkania następuje podsumowanie działań podjętych w ostatnim roku oraz ustalenie priorytetów w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na kolejnych 12 miesięcy.

Zobacz także: Pozdrowienia z Jasieniewa. Polski program jądrowy aktywizuje rosyjskich szpiegów [ANALIZA]

Zobacz także: SKANER Energetyka24: Polska zbuduje atom - w tym roku przetarg technologiczny, budowa siłowni w 10 lat

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

Szwejjakobyły Środa, 20 Września 2017, 10:38
Budowa drogiej elektrowni atomowej w Polsce - jak przedmówcy już pisali - to po prostu sabotaż i przekręt finansowy co najmniej dekady - za kilkadziesiąt MLD zł (!) - to już dziś można kupić moc 30-60 GW mocy w samych bateriach słonecznych. Tzw. rząd (każdy) nie jest zainteresowany bezpieczeństwem energetycznym obywateli i kraju. Rząd jest zainteresowany tylko budową kolejnego "Miś-ia", od którego całe klany legalnie odciągną przynajmniej te kilka %. To już ostateczna pora na wzrost świadomości społecznej - dla wszystkich przyszłych pokoleń Polaków i nie tylko. Dajmy przykład - Polska może być najbardziej "zielonym" krajem Europy, Nasze dzieci i wnuki będą nam wdzięczne za to, że nie zmarnowaliśmy im kraju w imię pooglądania jeszcze więcej oper mydlanych na coraz większym TV, bądź przejadaniu i produkcji rzeczy, które nie są nam potrzebne, a jutro staną się śmieciami dla przyszłych pokoleń... nie mówiąc o takij EJ - jaki to odpad pozostawimy naszym dzieciom...
TN Piątek, 22 Września 2017, 20:02
Może i da się kupić tyle mocy (chociaż chętnie zobaczyłbym jakieś wyliczenia), ale jest to moc maksymalna. A przecież w nocy słońce nie świeci, w ciągu dnia też rzadko można osiągnąć maksymalną moc. Panele są więc źródłem niestabilnym. Aby system dostarczał prąd w sposób stały i przewidywalny, potrzebne jest stabilne źródło prądu takie jak elektrownia węglowa, gazowa, czy właśnie jądrowa. I jedno nie przeszkadza drugiemu, można mieć sporo wiatraków i paneli, i zabezpieczyć taki system stabilnym źródłem prądu. Jeśli naszym celem jest maksymalne obniżenie emisji, to jądrówka wydaje się mieć sens.
Szwejjakobyły Poniedziałek, 25 Września 2017, 11:03
Jądrówka nie ma sensu - ekonomicznego, o całej reszcie zagrożeń nawet nie wspomimnając. Przykładowo - panele fotowoltaiczne za powiedzmy 3 lata będą tak tanie, że np. zainstalowanie ich o mocy 10-20 kW na dom jednorodzinny (zamiast dachówek) sprawi - że nie będzie wielkiego znaczenia, czy to Słońce jakoś świeci, czy nie - gdy zapotrzebowanie jest powiedzmy 2-4 kW. Wystarczy cokolwiek do zmagazynowania odrobiny energii - i jesteś samowystarczalny. To samo tyczy sięskali makro. Zamiast budowy jednej przestarzałej i niebezpiecznej atomówki wystarczy zbudować kilkaset "energy-hub'ów"/elektrowni przepływowo-pompowych itd. itp. technologia magazynowania energii bardzo się rozwinęła - choćby najnowsze baterie m.in. dzięki panu Elonowi Muskowi, tymczasem w Polsce - poza tym, że istnieją tu lokalni producenci ogniw PV, bardzo obiecujące sąpolskie perowskity, za które trzymam kciuki - to jest prawdziwa rewolucja energetyczna na miarę XXI wieku - producentem prądu (i to z wyglądu nie-do-poznania) może być wszystko - ekran, okno, kurtka, karoseria samochodu, fasada budynku, dach, chodnik, "stara" istniejąca bateria PV (!)... i co tam jeszcze przyjdzie do głowy.
M60 Wtorek, 19 Września 2017, 15:57
Energetyka jądrowa była dobrą technologią w latach 60 i 70 tych XX wieku . Dzisiaj to przeżytek ale niektórzy żyją przeszłością.
kikos Wtorek, 19 Września 2017, 14:46
Społeczeństwo jest za budową elektrowni atomowej ale nie w swoim pobliżu.
Polak Środa, 20 Września 2017, 7:34
A co jest dzisiaj na topie? Kupować od Niemców ogniwa słoneczne?
Szwejjakobyły Czwartek, 21 Września 2017, 14:05
Polaku - nawet o tym nie wiesz, ale mamy polskich producentów PV, a POLSKA firma Sauletech być może niedługo będzie światowym liderm w taniej produkcji uniwersalnych, elastycznych, przezroczystych i tanich ogniw perowskitowych. Pomyśl trochę, zanim coś napiszesz. Świat nie składa się tylko z 0 i 1-nek.
Observer Wtorek, 19 Września 2017, 12:20
Bezpieczeństwo i ochrona środowiska to slogany szczególnie jeżeli chodzi o EJ. Elektrownia jądrowa to potężna brudna bomba na terenie Polski bez obrony przeciwrakietowej oraz przeciwlotniczej - więc o jakim bezpieczeństwie się pisze ??? Elektrownia jądrowa to źródło radioaktywnych zanieczyszczeń - więc o jakiej ochronie środowiska się pisze ??? Czytajmy o atomowej Kanadzie a wszystko będzie jasne !!!
Zzz Środa, 20 Września 2017, 10:58
Nie strasz , nie strasz ......
Wolę jedną EJ niż 5000 wiatraków które okradają mnie w formie dotacji. A może wiatraki chronią środowisko zwłaszcza gdy stoją w korytarzach powietrznych migracji ptaków? Niemcy tak krzyczeli że zamykają swoje EJ i co?? Zamknęli jedną. I straszą nas atomem abyśmy kupowali ich energię z wiatraków albo ich wiatraki.
Brudna bomba .... to nie wybuch z Hiroszimy, zasięg brudnej bomby to max kilometr. Ech....
Observer Poniedziałek, 25 Września 2017, 0:25
Zzz jeżeli nie dotarłeś w Swoim zakresie do atomowej Kanady oraz Fukushimy to przynajmniej poczytaj o Czernobylu.Wiesz ile tysięcy ludzi zostało wysiedlonych ??? pozbawionych pracy, mieszkań itd. ilu pozbawiono życia nie mówiąc o chorobach.
gnago Poniedziałek, 25 Września 2017, 19:32
To zajarz różnicę między reaktorem energetycznym wodnym a powielającym grafitowym z Czarnobyla. Tam faktycznie była eksplozja ale chemiczna nie jądrowa