UOKiK przeszkodzi zakupowi przez PGE elektrowni w Rybniku?

Piątek, 08 Września 2017, 14:43

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” UOKiK ma zastrzeżenia do transakcji kupna przez PGE aktywów francuskiej firmy EDF w Polsce. Zakup m.in. elektrowni w Rybniku ma negatywnie wpłynąć na konkurencyjność rynku z powodu przekroczenia progu 40% udziału polskiej spółki w krajowym rynku energii elektrycznej.

Jak donosi „Rzeczpospolita” prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał poinformował, że UOKiK przekaże zastrzeżenia dotyczące transakcji kupna aktywów francuskiego koncernu EDF przez Polską Grupę Energetyczną. Zakup Elektrowni Rybnik i kilku elektrociepłowni ma mieć wpływ na konkurencyjność rynku z powodu przekroczenia przez PGE progu 40% udziałów w rynku energii elektrycznej.

Istnieją jednak sposoby, aby PGE uzyskało warunkową możliwość zakupu. Sprzedaż mogłaby się odbyć np. dzięki nadaniu transakcji statusu istotnej z punktu widzenia całej gospodarki. Inną możliwością byłoby odsprzedanie części aktywów w wyznaczonym terminie innemu podmiotowi.

Zobacz także: Czy PGE stać na przejęcie aktywów EDF? [ANALIZA]

Według informacji „Rz” mają już toczyć się rozmowy na temat temat między UOKiK a spółką. Po wydaniu przez Urząd decyzji z zastrzeżeniami PGE będzie miało zaledwie dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa, na odpowiedź.

Zobacz także: Wiceprezes PGE: Realizujemy elektromobilność pod kątem potrzeb samorządów

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

ferdek gazownik Piątek, 08 Września 2017, 15:41
'negatywnie wpłynąć na konkurencyjność" jasne umocniono monopole a teraz o konkurencyjność się martwią
tobiasz Piątek, 08 Września 2017, 15:07
jest też trzecia możliwość - sprzedaż 100% wolumenu wyprodukowanej energii elektrycznej w dawnych aktywach należących do EDF przez TGE.