PGNiG kupi LNG z Norwegii

Poniedziałek, 04 Września 2017, 14:22

Dostawcą gazu w ramach kontraktu jednorazowego typu spot jest norweska firma Statoil.

Metanowiec „Arctic Discoverer” przypłynie do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 9 września 2017 r. Wielkość dostawy wyniesie ok. 140 tys. m³ LNG, co po regazyfikacji daje ok. 84 mln m³ gazu ziemnego. 

– Biuro handlowe PGNiG w Londynie, otwarte w lutym 2017 r., osiągnęło już pełną zdolność operacyjną. Dzięki temu stale obserwujemy rynek LNG i natychmiast korzystamy z pojawiających się atrakcyjnych ofert. Dzięki dostawom typu spot korzystnie uzupełniamy nasze portfolio dostaw gazu – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Norwegowie są dla nas sprawdzonymi partnerami nie tylko przy współpracy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, ale także przy transakcjach dotyczących LNG – dodał.  

Transport z Norwegii będzie drugą dostawą typu spot z tego kraju do Polski. Pozostałe dwie pochodziły z USA i Kataru. 

Od czerwca 2016 r. do sierpnia 2017 r. do Polski trafiło łącznie blisko 2,1 mld m³ gazu ziemnego po regazyfikacji (ok. 3,5 mln m³ skroplonego gazu ziemnego). Tylko w 2018 r. w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Qatargas do Polski trafi ok. 2,9 mld m³ gazu po regazyfikacji.

Zobacz także: PGNiG łączy swoje „jastrzębskie" spółki

Zobacz także: Orlen i PGNiG rozpoczęły wydobycie gazu ze złoża Miłosław E

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

małe be Wtorek, 05 Września 2017, 0:16
abstrahując od polityki to fajnie, że mamy swego rodzaju 'stację benzynową' gdzie przybija każdy statek i jest z tego gaz. nawet jeśli nieco czasem drożej (bo czasem taniej) to zwiększa nasz bezpieczeństwo energetyczne i umacnia pozycję w negocjacjach.