Nowy blok Elektrowni Dolna Odra jednak na gaz

Piątek, 01 Września 2017, 16:43

Komitet Inwestycyjny Grupy PGE wydał rekomendację w zakresie paliwa i technologii dla nowego bloku energetycznego w Elektrowni Dolna Odra. Ze względu na uwarunkowania ekonomiczne oraz specyficzną lokalizację elektrowni, a także w wyniku zachodzących zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, jako najkorzystniejsze paliwo wskazany został gaz.

Grupa PGE kontynuuje prace zmierzające do budowy nowych mocy w Elektrowni Dolna Odra, będącej częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, w województwie Zachodniopomorskim. 30 sierpnia 2017 r. Komitet Inwestycyjny, ciało doradcze zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zarekomendował uruchomienie fazy przygotowania do realizacji nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe.

Ten etap projektu, zaplanowany do końca II kwartału 2018 r., obejmie opracowanie studium wykonalności inwestycji, a także uruchomienie innych postępowań administracyjnych mających na celu uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zadania. Dalszy harmonogram budowy nowego bloku, w tym termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, będzie znany po zakończeniu tych prac.

W trakcie prac nad studium wykonalności przeprowadzone zostaną pogłębione analizy trzech technologii. Wśród nich są: blok gazowy w cyklu prostym, blok gazowy w cyklu prostym przygotowany do ewentualnej rozbudowy do bloku gazowo-parowego („CCGT ready”) oraz blok gazowo-parowy. Szacowane koszty budowy bloku gazowego o mocy ok. 500 MW, oparte o rynkowe ceny realizowanych obecnie projektów, mieszczą się w przedziale 2-3 mln zł za MW.

Wskazanie przez Komitet Inwestycyjny paliwa gazowego jako wiodącego dla nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra oznacza zmianę rekomendacji wydanej w czerwcu 2017 r. Wówczas pozytywnie zaopiniowana została budowa nowych mocy opartych na węglu kamiennym.

Zobacz także: W Elektrowni Dolna Odra powstanie blok węglowy o mocy 500 MW

Ze względu na specyficzne uwarunkowania lokalizacyjne Elektrowni Dolna Odra, położonej w rejonie charakteryzującym się dużym zapotrzebowaniem na moce bilansujące system elektroenergetyczny, nowa jednostka powinna charakteryzować się wysoką elastycznością pracy. Konsultacje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi wykazały, że blok gazowy jest w stanie spełnić te wymagania.

Na korzyść technologii gazowej w Elektrowni Dolna Odra przemawiają również aktualne uwarunkowania rynkowe i regulacyjne polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, które pociągają za sobą konieczność elastycznego podejścia do zarządzania ryzykiem w tego typu projektach, w tym szczególnie ryzykiem regulacyjnym. Możliwe wprowadzenie limitów emisyjnych dla technologii konwencjonalnych, w połączeniu z postępującą rewizją systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, która może podnieść koszty wytwarzania energii elektrycznej, stanowią istotne ryzyka w obszarze regulacyjnym.

Wśród przesłanek czyniących atrakcyjnymi inwestycyjnie źródła gazowe, znajduje się również zauważalny postęp prac zmierzających do rozwoju rynku i poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce, m.in. poprzez budowę nowych interkonektorów, rozwój importu LNG, czy projekt Baltic Pipe, polegający na budowie rurociągu dostarczającego do Polski gaz ze złóż norweskich.

Zgodnie ze strategią biznesową, Grupa PGE podchodzi do planów rozwoju nowych mocy wytwórczych w sposób elastyczny, mając każdorazowo na celu podjęcie najkorzystniejszej decyzji pod względem ekonomicznym, technicznym, a także uwzględniającej specyficzną lokalizację poszczególnych aktywów. Zdając sobie sprawę ze swojego wpływu na otoczenie, Grupa PGE bierze także pod uwagę dywersyfikację źródeł wytwarzania, obecnie opartych na węglu brunatnym i kamiennym.

jw/materiały prasowe

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

male be Wtorek, 05 Września 2017, 0:30
elektrownie gazowe są fajne. 1. szybko się da je uruchomić i zatrzymać 2. dobrze dadzą radę jako kompensacja oze 3. gazu jest na rynku pełno - w ostateczności mamy sporo swojego. 4. nie trują jak węglowe. 5. przykróci się żądania lobby górniczego bo do prawdy przesadzają. w perspektywie kilku lat są ogniwa fotowoltaiczne w cenie 1/5 tego co teraz. i to wywróci rynek energii do góry nogami.chyba, że profesjonalna energetyka się do tego przygotuje. i po to są elektrownie na gaz.
Obserwator 2017 Poniedziałek, 04 Września 2017, 7:53
Przewaga węgla nad gazem to dla elektrowni oraz Polski - strategiczny wielomiesięczny zapas energii (hałdy i kopalnie). Gaz daje szybką reakcję i nie jest wcale tak drogi. Więc powinniśmy mieć profesjonalną energetykę w 90% opartą na węglu ( w tym zgazowanym) oraz w 10% opartą na zasobach gazowych. Bloki energetyczne na gaz to dobry pomysł do tych 10%. Ponadto Polacy mają duże prywatne zasoby finansowe które wypada skierować na energetykę lokalną oraz indywidualną.
box Poniedziałek, 04 Września 2017, 1:47
Jak narazie po odsunieciu poprzedniej ekipy od władzy górnictwo ( podobnie jak inne spółki skarbu państwa) przynosi rekordowe zyski ( ok 1,5 mld po pierwszym półroczu), nie mówiąc już o setkach milionów jeśli nie nawet ponad mld zł rocznie wpływających do budżetu z tytułu różnych składek, podatków (w tym także prywatnych firm powiązanych z kopalniami), w składach ZUS itd wiec zastanawiam się co ci tak przeszkadza w tym żeby Polska zachowała własny przemysł, dziesiatki tysięcy miejsc pracy i niezależność energetyczna. Ciekawe ze tak wielu osobom w Polsce tak przeszkadzają kopalnie w polskich rękach i ze skoro są takie złe to dlaczego niemcy przymierzali się żeby je wykupić a rosja jako jeden z głównych celów strategicznych dla polski w latach 90tych postawiła sobie doprowadzenie do likwidacji polskiego przemysłu górniczego.

Zastanawiam się też czy ludzie którzy takie rzeczy wypisują zastanawiają się co się stanie w razie W z gazoportem i jak będzie wyglądał 10 minut po rozpoczęciu działań wojennych.

Natomiast co do meritum to powyższa decyzję uważam za średnio trafiona (chyba ze to jednostkowy przypadek żeby nie wywoływać kolejnego spiecia z niemcami, że względu na bliskość do ich granic). Powinniśmy jednak stawiać na gazyfikacje węgla bo w razie czego możemy zapomnieć o dostawach gazu z zewnątrz a swojego nie wydobywamy w wystarczających ilościach, no chyba ze chcemy potem palić ogniska w mieszkaniach w zimie
konkretny Poniedziałek, 04 Września 2017, 0:20
Blok gazowy lepiej stabilizuje wiatraki , ale koszty tej energii będą olbrzymie--- w skrócie , chodzi o to aby wysokie koszta gazu ze świnoujścia i Baltic Pipe przerzucić na na odbiorców poprzez produkcję energii elektrycznej
Drzewica Niedziela, 03 Września 2017, 16:19
Wszelkie zmiany projektowe wynikają ze zmienności kalkulacji zysku na poszczególnych surowcach, czy zarobi Polak przez zyski budżetu państwa, czy też inwestorzy zagraniczni stawiający wiatraki itp.
Orka Sobota, 02 Września 2017, 16:30
Czerwiec - węgiel
Sierpień - gaz
Styczeń - biomasa? zobaczymy jakie będą światowe ceny węgla ...
... a inwestycja nie rusza
Arto Sobota, 02 Września 2017, 10:54
A co z mega farmą wiatrową na Bałtyku? Stałe wiatry, daleko od brzegu w naszej strefie ekonomicznej - praca do stoczni, tani prąd - kto znowu to blokuje?
dim. Piątek, 01 Września 2017, 19:59
Ależ JASNE, że teraz buduje się na gaz: tani, czysty, dostępny z wielu kierunków, żadne "odkrywanie Ameryki".

W kwestii węgla wypadałoby najpierw podciągnąć czystość technologii. Nie wiem jak z tym jest - nie moja branża - ale jakoś nigdzie nie słyszę, by było dobrze. Ucieszyłbym się, gdybym nie miał racji.
hermanaryk Sobota, 02 Września 2017, 20:59
Niemcy mają już elektrownię węglową (doświadczalną, co prawda), którą spokojnie można nazwać zeroemisyjną. Nie "popuszcza" nawet dwutlenku węgla.
ppp Piątek, 01 Września 2017, 19:06
Węgiel jest drogi i nieopłacalny jako paliwo dla elektrowni. Powinniśmy się skupić na energetyce jądrowej i np. geotermalnej. Trzeba skończyć z dotowaniem kopalni. Kopalnie nie muszą być państwowe. Gaz też nie jest dobrym rozwiązaniem ale lepszym od węgla.
Janek Sobota, 02 Września 2017, 15:13
Zgadzam sie 100%
Ślązak Sobota, 02 Września 2017, 15:11
Geotermia to chyba pomysł na czystą energie cieplną dla większości Polaków, choć nie tanią specjalnie