Amerykański węgiel płynie do Ukrainy

Środa, 23 Sierpnia 2017, 14:53

Stany Zjednoczone wysłały pierwszy statek z ładunkiem węgla do Ukrainy. Transport jest realizacją umowy na dostawę 700 tys. ton węgla z USA, który ma zastąpić antracyt dostarczany dotychczas z kopalń w Donbasie.

Za trzy tygodnie do portu Jużnyj w ukraińskiej Odessie zawinie pierwszy statek z ładunkiem węgla, który właśnie wypłynął z amerykańskiego portu w Baltimore. Transport 62 tys. ton antracytu jest pierwszą partią surowca, która trafi nad Dniepr w ramach podpisanej w lipcu amerykańsko-ukraińskiej umowy.

Porozumienie przewiduje dostarczenie do końca roku 700 tys. ton węgla ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę. Importowany surowiec zastąpi węgiel sprowadzany wcześniej z kopalń w Donbasie. Na skutek protestów społecznych władze w Kijowie zrezygnowały z dostaw ze wschodniej części kraju okupowanej przez wspieranych przez Kreml prorosyjskich separatystów.

Zobacz także: Dywersyfikacja rynku paliw Ukrainy [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

geolog Sobota, 02 Września 2017, 20:36
he he ha ha, takich węglowych szlaków żeglugowych najtężsi futurolodzy nie wymyślili, a Turcja przepuści?
edi Środa, 23 Sierpnia 2017, 19:24
Ukraina już dawno powinna zastąpić 100 % węgla i innych towarów z okupowanej części Donbasu towarami z innych kierunków.Niech ich Rosja utrzymuje jak jest taka bogata. Krym ją kosztuje 2-3 mld $ rocznie i brakuje na to pieniędzy.
LNG second (d. Nabucco first) Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 14:14
Tylko że Krym nie jest zrujnowany i mieszka tam jakieś 2,2mln mieszkańców. Donbas jest w ruinie, a populacja była zauważalnie większa, więc koszt utrzymania Donbasu to zapewne 2x więcej niż Krymu. Próba kupienia antracytu poza Donbasem jest szczególnie dobrym asymetrycznym pomysłem Ukrainy - Ukraińcy kupią niemalże w cenie "z Donbasu" (+10 do 20%), a Rosja będzie miała problem z antracytem, którego w zasadzie mało kto potrzebuje.
axyz Poniedziałek, 28 Sierpnia 2017, 15:23
Amerykanie zarobią, Ukraińcy zapłacą więcej za prąd, a Poroszenko dalej robi czekoladowe interesy w Rosji...