Chińczycy chcą budować polski atom. "Offset o wartości 250 mld zł"

Poniedziałek, 21 Sierpnia 2017, 16:47

Chociaż los projektu atomowego w naszym kraju wciąż pozostaje nierozstrzygnięty, to wydłuża się lista podmiotów zainteresowanych jego ewentualną realizacją. Do wyścigu o lukratywny kontrakt coraz mocniej włączają się Chińczycy, proponujący offset, którego wartość sięga ćwierć biliona złotych.

„Dziennik Gazeta Prawna” donosi dzisiaj, że za wyborem oferty Chińczyków przemawiać mogłaby atrakcyjna oferta offsetowa. Najnowsza koncepcja, ujawniana przez źródło z Ministerstwa Energii, ma dotyczyć budowy nad Wisłą reaktorów o mocy 10-12 GW (ok. dwa razy więcej, niż dotychczas planowano), których wartość mogłaby osiągnąć astronomiczny pułap 220-250 miliardów złotych. W zamian za uzyskanie tak lukratywnych kontraktów Chińczycy mieliby podjąć zobowiązania offsetowe na taką samą kwotę - obejmujące m.in. budowę fabryki samochodów elektrycznych.  

Budową „polskiego atomu” zainteresowane są również Stany Zjednoczone i Japonia. Jak informuje „Rzeczpospolita” za wyborem, któregoś z powyższych kierunków przemawiać miałyby m.in. kwestie polityczne oraz certyfikacyjne. Zdaniem rozmówcy „Rz” podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie podejmowano temat budowy elektrowni atomowej - miałaby ona być gotowa w 2035 roku i posiadać zainstalowaną moc 1,5 GW. Kolejne 3 GW miałoby powstać do roku 2035. 

Ze względu na ustalenia międzyresortowe oraz wysoki koszt inwestycji duże znaczenie ma kwestia jej finansowania. Źródło „Rzeczpospolitej” twierdzi, że jest to szczególnie ważne dla urzędników z Ministerstwa Rozwoju, którzy chcą uniknąć nadmiernego obciążania budżetu państwa. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji miałoby być zakupienie przez Japończyków od PFR udziałów w jednym z banków lub funduszy.

Zobacz także: Polska siłownia jądrowa. Wyzwanie dla polityki informacyjnej państwa [RELACJA Z JAPONII]

Zobacz także: Chińsko-rosyjski sojusz wyzwaniem dla polskiego kontrwywiadu [ANALIZA]

Dziennik Gazeta Prawna/Rzeczpospolita/jk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Observer Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 21:15
Będzie tak jak z autostradami tylko na dużo większą ekonomiczną skalę - i nic się nie stało.
Cop2 Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 11:38
Ponoszenie tak gigantycznych kosztów na elektrownię atomową nie jest dla nas korzystne. Powinniśmy rozwijać elektrownie gazowe oraz węglowe, do których paliwo mamy zapewnione (znajduje się na terenie kraju).
Ciekawski Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 11:01
Rozumiem, że ktoś ma niewielkie pojęcie o biznesie, ale naiwność jaką się obserwuje przekracza wszelkie granice. W jakim to kraju zachodnim Chińczycy zrealizowali podobny projekt? Ktoś z rządu może pojechać do Afryki, Indonezji i zobaczyć jak wygląda chiński offset, cokolwiek to jest. Bajka o samochodzie elektrycznym - proste pytanie a jaki samochód chiński ma homologację w UE i sprzedaje się na jakimś sensownym poziomie? Ile wynoszą inwestycje w budowę fabryk/montowni - łatwo sprawdzić, do 1 mld $
olo Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 15:04
100 %. Chiny to nie jest kraj który eksportuje nowoczesne technologie to kraj która jak tylko może je importuje z krajów rozwiniętych. Dla mnie do budowy atomu w PL powinni być dopuszczeni tylko Japonia i KRD. Kto da lepsze warunki ten wygrywa i jedziemy z tym koksem. Japonia i Korea to jedne z najbardziej rozwiniętych krajów świata których drogą powinniśmy podążać i od których możemy się uczyć. Mają bardzo dużo do zaoferowania w dziesiątkach dziedzin i prawdziwy elektryczny samochód spełniający wymogi EU a nie wirtualny chiński za przeproszeniem MELEX. W Polsce są już podwykonawcy części do japońskich czy koreańskich samochodów co byłoby przydatne we wspólnej inwestycji.
Z Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 7:05
Być może chińskie reaktory miałyby możliwość przerobić troszkę uranu "na lewo" więcej niż moc znamionowa, tak kiedyś zrobili izraelczycy.
DoktorCebula Poniedziałek, 21 Sierpnia 2017, 20:16
A jak wiadomo offsety nigdy jeszcze do końca nie wyszły. Czyli my wybecelujemy 250 miliardów a oni nam fabryczke jakiegoś szmelcu wybudują za 200 milionów.
MONdrala Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 10:25
Wybudują za 200 mln, wycenią na 200 mld i będą amortyzować przez następne 20 lat nie płacąc podatków. I o to chyba im chodzi. Szczegółów pewnie nie poznamy, ale mechanizm pewnie będzie mniej więcej taki i kompletnie dla nas nie opłacalny.