MAE zwiększyło prognozę popytu ropy na świecie

Piątek, 11 Sierpnia 2017, 13:03

Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje zwiększenie światowego zapotrzebowania na ropę w 2017 r. Według szacunków Agencji popyt w tym roku utrzyma się na poziomie 1,5 mln baryłek dziennie.

Zapotrzebowanie na ropę w tym roku zwiększy się pomimo zredukowania produkcji surowca przez kraje północnej Afryki i kraje należące do OPEC – informuje agencja Reutera powołując się na raport Międzynarodowej Agencji Energii (MAE). W najnowszym komunikacie Agencja przewiduje utrzymanie się popytu na poziomie 1,5 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek w stosunku do tego co podano w poprzednim oświadczeniu opublikowanym w zeszłym miesiącu (1,4 mln baryłek dziennie).

Jedną z przyczyn wzrostu zapotrzebowania jest zwiększenie podaży surowca na rynku, co związane jest m.in. z nieskutecznością przestrzegania porozumienia krajów OPEC dot. redukcji wydobycia ropy. Agencja informuje, że wypełnianie zobowiązań o zmniejszeniu produkcji surowca spadła do 75% i jest najniższa od chwili obowiązywania umowy w styczniu 2017 roku.

Zobacz także: "Ropa po wiedeńsku" czy "Americano"? Trump sprzeda zapasy by uderzyć w OPEC? [KOMENTARZ]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

mefis58 Piątek, 11 Sierpnia 2017, 15:32
"Zapotrzebowanie na ropę w tym roku zwiększy się pomimo zredukowania produkcji surowca przez kraje północnej Afryki i kraje należące do OPEC " !!! Czy ktoś, w tym autor tego czegoś wie o co w tym chodzi ? Popyt nie jest funkcją podaży (odwrotnie już prędzej). To czy popyt wzrośnie zależy od zapotrzebowania na paliwa i inne produkty ropopochodne.
Ale to co czytamy dalej to już szczyt wszystkiego: "W najnowszym komunikacie Agencja przewiduje utrzymanie się popytu na poziomie 1,5 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek w stosunku do tego co podano w poprzednim oświadczeniu opublikowanym w zeszłym miesiącu (1,4 mln baryłek dziennie). Więc pod zapowiedzią o zwiększeniu POPYTU mamy informację o zmniejszeniu, przy czym to zmniejszenie wynosi 1,5 mln, w przeciwieństwie do wcześniej podanej wielkości 1,4 mln. Abstrahuję już od rzeczywistego poziomu tego popytu wynoszącego ok 20% DZIENNEGO eksportu samej tylko Arabii Saudyjskiej ! Ktoś coś przeczytał, źle przetłumaczył, ale postanowił zarobić na "wierszówce" !