Tchórzewski: sami będziemy budować elektrownię jądrową

Wtorek, 08 Sierpnia 2017, 10:26

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że Polska jest w stanie samodzielnie wybudować elektrownię jądrową. Polityk przyznał, że jednostka taka jest bardzo potrzebna, a rząd posiada na ten cel pieniądze.

Tchórzewski mówił o polskim atomie w programie TVP Info ,,Minęła dwudziesta”. Odpowiadając na pytanie, którego zagranicznego partnera Warszawa wybierze do realizacji projektu jądrowego, minister stwierdził, że elektrownię ,,sami będziemy budować”.

Polityk podkreślił, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w sprawie atomu nad Wisłą. Podkreślił jednak, że pewne prace przygotowawcze już trwają. ,,Są przygotowywane plany, ustala się je z lokalnymi społecznościami i są robione badania środowiskowe”- powiedział.

Zobacz także: Japoński atom dla Polski? [RELACJA ENERGETYKA24 Z TOKIO]

W ubiegłym tygodniu media branżowe zelektryzowała nieoficjalna wiadomość, że rząd podjął pozytywną decyzję w sprawie polskiej elektrowni jądrowej. Informacja ta została jednak zdementowana. Niemniej, można zauważyć pewien ruch wokół tej kwestii, zogniskowany na możliwości pozyskania partnerów zagranicznych z Francji, Korei Płd., Chin albo Japonii. Więcej o tej kwestii można przeczytać tutaj.

Fakt intensywnego poszukiwania przez resort technologii i wykonawcy dla polskiej elektrowni jądrowej (poprzez m.in. wyjazdy delegacji z ministrem Piotrowskim na czele) stoi w pewnej sprzeczności ze słowami ministra Tchórzewskiego. Eksperci są bowiem zgodni, że Polska może tylko w części partycypować przy budowie takiej jednostki. Wynika to z braku potrzebnych technologii.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

oko Czwartek, 17 Sierpnia 2017, 18:52
Biorąc pod uwagę spełnianie norm emisji CO2, fakt, że energia atomowa jest najtańszą, prognozowany wzrost zużycia energii finansowanie takiego projektu z krajowych środków jest logiczne i opłacalne. Bo to oznacza, wysoką stopę zwrotu i odsetki, które zostaną w Polsce zwiększając krajowy kapitał. Powinny w takie inwestycje wchodzić tworzone krajowe fundusze emerytalne. W ten sposób będziemy zarabiać na przyszłe emerytury.

W ogóle krajowe fundusze emerytalne powinny się angażować w projekty regulowane przez państwo bo to oznacza pewność zysków i stabilny wzrost.
olo Wtorek, 08 Sierpnia 2017, 22:13
Jasne że te miliardy zł można spokojnie znaleźć w budżecie ale kwestia skąd pozyskamy technologię bo ja wolałbym KRD albo Japonię a nie Francję,USA czy Chiny. Francja ma problem to samo USA z płynnością a Chiny z technologią.