Wicepremier Gowin dla Energetyka24: pojazdy autonomiczne mogą być dźwignią polskiej gospodarki [SKANER]

Czwartek, 27 Lipca 2017, 17:58
Piotr Maciążek

Gościem nowego odcinka programu "SKANER Energetyka24" był Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Plan na Rzecz Odpowiedzialengo Rozwoju nie powiedzie się jeśli nie postawimy na rozwój polskiej nauki, na dużo ściślejszą współpracę między uczelniami, instytutami badawczymi, a biznesem. Elektromobilność jest szczególnie interesująca, bo pokazuje, że udaje się, nie bez oporów, przezwyciężyć pewne bariery we współpracy międzyresortowej" - stwierdził w rozmowie z Energetyka24 Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

"Elektromobilność to jest przykład, że przynajmniej trzy ministerstwa współpracują ze sobą bardzo harmonijnie - mam na myśli Ministerstwo Rozwoju (które jest tutaj oczywiście wiodące), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Energii. Powodzenie tego projektu wymaga dobrej współpracy z jeszcze jedną, ważną instytucją, czyli NFOŚ. Mam nadzieję, że tutaj też uda się osiągnąć porozumienie nie tylko na poziomie deklaracji, ale i w praktyce" - dodał polityk.

"Nauka jest koniecznym projektem tego przedsięwzięcia, jest jednym z trzech wierzchołków trójkąta - jest biznes, nauka i muszą być też Ci, którzy zamawiają te produkty innowacyjne, w tym przypadku są to samorządy. Wydaje mi się, że wielką szansą dla programu elektromobilności jest współpraca dziesiątkow władz samorządowych polskich miast" - uzupełnił swoją wypowiedź Gowin.

"Ja podchodzę z ostrożnością do takiej perspektywy, że oto ulice polskich miast zapełnią się samochodami elektrycznymi, produkowanymi w Polsce. Wierzę natomiast w - choć na pewno nie milion - ale być może sto tysięcy autobusów elektrycznych. Uważam, że pod tym względem, zarówno od strony biznesowej, jak i od strony naukowej, jesteśmy przygotowani do tego, żeby konkurować z najlepszymi na świecie" - dodał Wicepremier.

"Ten program jest o tyle ważny, że tutaj nie mamy dziesiątków lat zapóźnienia w stosunku do świata. Startujemy właściwie w tym wyścigu równolegle do wszystkich potęg. Mamy co najmniej trzy firmy - Newag, Ursus i Solaris - które są w stanie produkować (i już produkują) autobusy elektryczne, jeżdżące po ulicach nie tylko polskich miast" - stwierdził polityk. 

"Uważam, że nie będzie bariery, żeby klienci sięgali po te samochody [krajowej produkcji, przyp. red.], jeżeli one będą na porównywalnym poziomie z samochodami produkowanymi za granicą. W Polsce świadomość patriotyzmu gospodarczego staje się coraz szersza" - uzupełnił swoją wypowiedź Gowin.

"Elektromobilność należy do takich projektów, gdzie trzeba planować działania na wiele lat do przodu. Ja wiem, że mamy kłopot z tą ciągłością w Polsce, że zmienia się rząd i wajcha zostaje przestawiona o 180 stopni w inną stronę, ale są też przykłady pozytywne - np. gazoport w Świnoujściu, inicjatywa, która została podjęta pod rządami PiS, potem była kontynuowana za rządów PO, a dokończona za rządów Zjednoczonej Prawicy. Mam nadzieję, że w przypadku elektromobilności też będziemy mieli do czynienia z taką ciągłością" - skonkludował Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Piotr Maciążek
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

TowariszczJacho Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:54
Generalnie zgoda, że "Elektromobilność to: szansa, możliwości rozwoju ...." ale zdaje się, że takich szans to Polacy przegadali już setki ... elektromobilność - czyli konkretnie co ? Jaki obszar jest szansą: szyby solarne, baterie, opony, ... może silniki ..., elektronika, oprogramowanie ... ? No tak wszystko ... ale jeśli będziemy do wszystkiego to będzie to raczej do niczego ...? Jedno jest pewne sam design jest oczywiście również potrzebny , ale jak pokazują liczne przykłady "trwałe zyski" daje to "co jest pod maską" oraz infrastruktura - zatem ... szkoda gadać ...? W moim przekonaniu już dziś trzeba sobie wyobrażać mobilność przyszłości, czyli raczej bez "asfaltowych dróg i autostrad" ale oczywiście ważne będzie to "co jest pod maską"
Sceptyk Dyżurny Poniedziałek, 31 Lipca 2017, 0:05
Niestety elektromobilność to jeden z "wielkich" projektów i nie wolno go krytykować. Z resztą krytyka nic nie da, liczby też nie przemówią. Czy rząd przedstawił jakieś rzetelne wyliczenia i analizy rynkowe? Jaki polski rządowy projekt tej skali się udał? Poszły miliardy na innowacyjność więc efekty już dawno powinny się pojawić. Rząd Korei ponad 10 lat temu uruchomił taki program, ale za tym szły setki mln $ a przemysłu samochodowego nie trzeba było budować (zapomniałem my mamy doświadczenia z FSO). Wybudują jedwabny szlak to i autom made in China będzie łatwiej i taniej dojechać do PL, bo w końcu to nasz najlepszy przyjaciel. Czy tu jest jakaś logika? Niestety cokolwiek trzeźwomyślący ktoś powie i tak nie zostanie wysłuchany, szkoda tylko, że panowie bawią się nie za swoje pieniądze :(
jang Piątek, 28 Lipca 2017, 11:34
rozsądniej niż buńczuczne zapowiedzi jego kolegi Mateusza ale jak obejść patenty na technologię nie tylko gotowego wyrobu ale też elementów składowych? Czy tak Pan wysoko ocenia możliwości finansowe i intelektualne polskiego zaplecza? A dlaczego??
Co się w motoryzacji zdarzyło ,ze Pan "ją widzi ogromną" Czy Pan wie kto na świecie produkuje 100 tys/r autobusów ???
skeptyk Piątek, 28 Lipca 2017, 9:57
Sto "koncepcji" na rok - nikła konsekwencja w realizacji ...
Lotri Piątek, 28 Lipca 2017, 7:22
jak w PRL-u. Politykierzy beda latami ogłaszac swoje pomysły na gospodarke.. tylko, że gospodarka nie istnieje. dzisiaj nie ma państwowych molochów i nie ma tez żadnych warunków do rozwoju rodzimego przemysłu prywatnego
kaz Piątek, 28 Lipca 2017, 2:15
Nie będzie bariery? W Krakowie wyrzuca się z centrum miasta meleksy. Skoro ciągle bębni się o autobusach to znaczy że bezpośrednim oskubanym dzięki pojazdom elektrycznym będą gminy miejskie a pośrednim po prostu podatnicy.
Nadal nie widać żeby projekt był opłacalny
CB Czwartek, 27 Lipca 2017, 22:03
Już jeden wicepremier obiecywał miliony samochodów elektrycznych produkowanych w Polsce. Gdzie one są? O obietnicach wojskowych z litości przemilczę...
Waldek Czwartek, 27 Lipca 2017, 21:56
To chyba górnicy te elektryczne auta wyprodukują.
As Czwartek, 27 Lipca 2017, 20:13
Obecność polityków gwarantuje, że projekt będzie kosztowny, długo trwający i opóźniony w stosunku do tego co robią inni.
box Piątek, 28 Lipca 2017, 2:54
Dokładnie. Bez zaangażowanych polityków możemy mieć natomiast pewność że go nie będzie w ogóle bo nikt w Polsce nie ma ostatecznego kapitału poza państwem czyli "by było jak było"
Max Mad Piątek, 28 Lipca 2017, 13:49
By było jak było w PRL gdzie "motorem" wszystkiego były państwowe firmy. Prywatny biznes jest "beee" rządowy pod nadzorem polityków jest "yupi!". Sprawdzało się w czasach PRL to i teraz musi.
michal Piątek, 28 Lipca 2017, 10:00
Jaki kapitał masz na myśli? Kapitał produkcyjny, technologiczny, ludzki, finansowy? Państwo nie ma nic, a taki Solaris bez pomocy państwa doskonale sobie radzi. Politycy jedynie próbują podczepić się pod sukces prywatnych przedsiębiorstw. To samo widać choćby w branży gier komputerowych. Politycy zainteresowali się dopiero po sukcesie polskich producentów.
Gość Czwartek, 27 Lipca 2017, 18:09
To jest do osiągnięcia ,muszą tylko taki samochód wyprodukować , by cena była do przełknięcia.