Opublikowano projekty pierwszego polskiego auta elektrycznego

Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 14:04

ElectroMobility Poland opublikowało zgłoszenia do konkursu na karoserię pierwszego polskiego auta elektrycznego. Zwycięski projekt, na podstawie którego zostanie stworzony prototyp samochodu, zostanie ogłoszony 12 września.  

ElectroMobility Poland SA z informuje, że na stronie http://konkurs.emobilitypoland.pl/ dostępna jest galeria wszystkich prac, zakwalifikowanych do trwającego konkursu na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń 66 spełniło wymogi formalne, 27 prac zgłosiły biura projektowe, a 39 projektów pochodzi od osób fizycznych. Pierwsza oficjalna prezentacja prac konkursowych odbyła się dziś podczas wrocławskiego Kongresu Regionów.

„Wysoki poziom merytoryczny projektów spowodował, że Jury konkursu będzie miało z czego wybierać. Efektowność wizualizacji jest dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w polskich projektantach i inżynierach. Chcemy skorzystać z tych atutów na rodzimym rynku.” – mówił podczas wystąpienia Prezes ElectroMobility Poland Maciej Kość.

Zobacz także: Elektromobilność: rusza konkurs na polski samochód elektryczny

„To pierwszy, ale bardzo ważny etap prac nad polskim samochodem elektrycznym. Żeby za kilka lat sprzedać samochód made in Poland, już dziś trzeba dbać, aby produkt wpisywał się w oczekiwania ludzi.” – uważa Piotr Zaremba, Szef Projektu Electromobility Poland – „Konkurs ma pokazać jakiego samochodu chcą kierowcy w naszym kraju. Potem przyjdzie czas na prototypy i krótkie serie, które będziemy poddawać weryfikacji przyszłych użytkowników. Dokładne odzwierciedlenie oczekiwań polskiego konsumenta może być naszym wyróżnikiem na rynku motoryzacyjnym.”

Jury Konkursu będzie obradować w lipcu i sierpniu,  a rozstrzygnięcie nastąpi 12 września podczas uroczystej gali. Konkurs wyłoni 5 zwycięskich wizualizacji, na podstawie których powstaną jeżdżące prototypy.

Zobacz także: Ogłoszono skład Jury konkursu na polski samochód elektryczny

Spółka ElectroMobility Poland została założona przez cztery polskie  koncerny energetyczne (PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa oraz Tauron Polska Energia) pod nadzorem Ministerstwa Energii. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego.

Elektromobilność to jeden z kluczowych  projektów w strategii polskiego rządu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zainicjowane działania przyniosą krajowej gospodarce korzyści ekonomiczne, społeczne, a także poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń, generowanych przez transport.

Zobacz także: Dyrektor ElectroMobility Poland dla Energetyka24: Wyprodukujemy 300 tys. „polskich Tesli”

kn/ElectoMobility Poland

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

Wojciech Wtorek, 20 Czerwca 2017, 13:03
Nie oglądam wszystkich projektów bo życie jest za krótkie na bzdury. Co zauważyłem tak na szybko:
W praktyce brak czegokolwiek ciekawego. Samochodów elektrycznych za 10 lat będzie opór więc projekt powinien przyciągać oko (jak np. Tesla czy Fisker) a nie powielać istniejące wzorce miejskich maluchów.
Polski samochód elektryczny to NIE MUSI być kopia Ka, miniatura Multipli czy kanciaste coś pomiędzy 126p a Golfem.
A takie są te "projekty".
Zoom Wtorek, 20 Czerwca 2017, 9:16
Pomijam poziom prac. Jest to raczej kwestia gustu, choć amatorką zalatuje z daleka.
Podobne ilustracje można spotkać w książkach dla dzieci.
Jednak inna kwestia bardziej mnie zirytowała - 99% prac to klony samochodów małolitrażonych. Brakuje samochodów rodzinnych, dużych, suvów, vanów... takich które większość ludzi wybrałaby na własny podstawowych samochodów.
Oznacza to, że jak przewidywano samochód elektryczny ma być jedynie zabawką do ruchu miejskiego, dojazdu do pracy, dość kontrowersyjnym samochodem służbowym.
Na samochód rodzinny żadnego z tych pojazdów osobiście bym nie wybrał.
As Wtorek, 20 Czerwca 2017, 7:09
To coś tak staropolskim zwyczajem powinno karoserią przypominać Żuka, a jeśli nie, to nigdy nie wyjść poza prototyp, natomiast parametry nie powinny być gorsze niż w autach elektrycznych z przed 10-15 lat.
rezerwsita Wtorek, 20 Czerwca 2017, 1:16
Przy tym co widzimy Korea Północna 30 lat za USA, Polska 50...
Josif Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 18:40
Nie rozumiem hejtu. Projekty spoko. Ja bym jeździł
Kalder Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 17:24
Śmiać się czy płakać? Gierkowska koncepcja malucha to arcydzieło myśli ekonomicznej w porównaniu do auta z konkursu
Kiks Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 16:09
Spojrzałem do galerii projektów. Strach się bać. Amatorka na kilometr. Poza tym przecież to nie o "budę" chodzi.
Kalder Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 21:05
Chyba chodzi o to by 2-3 miesiące przed wyborami pokazać coś o opływowych kształtach i jako tako toczące się po drodze.

Współczesny samochód to nie tylko karoseria i nie tylko nowatorski napęd, to seria nudnych elementów jakieś pasy przy fotelu różne trzyliterowe systemy w rodzaju ABS itd. sieć serwisu, no i przede wszystkim rachunek ekonomiczny - trzeba mieć pieniądze do inwestycji i produkt ma zarabiać pieniądze, Ile lat Koreańczycy rozwijali swoje wozy by zaczęły być sprzedawalne? Chińczycy w podobnym celu kupili Volvo.