Zachodnie spółki przekazały środki na budowę Nord Stream 2

Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 12:27

Holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Wintershall i Uniper, francuskie Engie i austriacki OMV przekazały należącej do Gazpromu spółce Nord Stream 2 AG po 950 mln euro. W ten sposób zachodni partnerzy rosyjskiego koncernu zapewnią sfinansowanie 50 proc. łącznej wartości projektu ocenianej na 9,5 mld euro. Pozostałą część spłaci Gazprom.

Nord Stream 2 AG, spółka odpowiedzialna za budowę drugiej nitki gazociągu mającego dostarczać gaz z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, otrzymała od zachodnich koncernów pieniądze na realizacje projektu. „Wszystkie środki zostały przelane na konto, tak jak zostało to zaplanowane” – oznajmił rosyjskiej agencji Tass wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.

Transakcja jest realizacją umowy, jaką zawarł pod koniec kwietnia Gazprom z pięcioma zachodnimi firmami energetycznymi: OMV, BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), Engie i Royal Dutch Shell. Poinformowano wówczas, że partnerzy Gazpromu zapewnią poprzez kredyty pomostowe sfinansowanie 50 proc. łącznej wartości projektu ocenianej na 9,5 mld euro. Każdy z inwestorów miał więc wnieść do projektu po 950 mln euro. Gazprom zobowiązał się do sfinansowania reszty kosztów, czyli 4 mld 750 mln euro.

Zobacz także: Dobiegają końca negocjacje ws. modelu finansowania Nord Stream 2

Zobacz także: Kredyt pomostowy dla Nord Stream 2

Początkowo zakładano, że pięć zachodnioeuropejskich firm wejdzie w skład konsorcjum Nord Stream 2 AG. Jednak latem zeszłego roku zastrzeżenia do planów powołania konsorcjum wyraził polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wówczas Gazprom unieważnił umowę akcjonariuszy i zapowiedział poszukiwanie innych form współpracy ze swymi partnerami.

Zobacz także: Gazprom chce Nord Streamu 3 [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Narodowiec Wtorek, 20 Czerwca 2017, 8:58
Europejczycy wyraźnie pokazali, gdzie mają amerykańskie gadanie, w interesie europejskich firm jest europejski przemysł i gospodarstwa domowe Europejczyków.
Lw Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 13:47
A gdzie
..Polska
Kiks Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 13:02
Poczują sankcje :). Zresztą dziwne jest, że projekt niby, który ma służyć Europie finansują prywatne firmy. Niemcy mają chyba niektórych za idiotów.
LNG second (d.Nabucco first) Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 12:57
Amerykanie wyraźnie powiedzieli, że chcą aby NS2 nie powstał, bo nie mają ochoty bulić na obronę Europy przed Rosją za friko.