Powraca widmo blackoutu. ,,Krytyczna druga połowa lipca"

Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 11:03

Zbliżające się lato niesie ze sobą pytania o bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego, który w okresie wysokich temperatur narażony jest na awarie. Ryzyko to mają zmniejszyć m.in. dobrowolne wyłączenia.

Jak podaje Rzeczpospolita, powołując się na dane zrzeszenia operatorów przesyłowych ENSTO-E, największe zagrożenie dla systemu przypadnie na drugą połowę lipca, na godziny 13-14. Problemy mają dotyczyć niedoboru mocy.

Groźnym sytuacjom mają zaradzić takie działania ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych jak np. dostosowanie grafiku remontów do potrzeb systemu czy umowy na import interwencyjny z sąsiednimi operatorami.

Zobacz także: Polska elektroenergetyka potrzebuje sprawnego szefa MSZ [ANALIZA]

Według informacji dziennika, PSE przygotowało się na nadejście lata również w inny sposób. Chodzi o deklaracje przemysłu, który wyraził gotowość do ograniczenia na żądanie poboru mocy w upalne miesiące o 361 MW.

Jak twierdzi cytowany przez Rzeczpospolitą Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii  i Gospodarki Wodnej, ryzyko dla systemu elektroenergetycznego zmniejszyła też ostrzejsza zima, która wpłynęła na stan wód podziemnych, który jest dużo wyższy niż przed rokiem czy dwoma laty.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

MacGawer Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 16:32
Nie wiem kiedy pisano ten raport ale już widać jak bardzo sie zdezaktualizował. Nie ma i wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że nie bedzie problemu z ilością wody. Mamy wystarczajaca rezerwę mocy i jedynym problemem może być gigantomania. Przypomnę blackout z 2006r którego bezpośrednią przyczyną było automatyczne wyłączenie Ostrołęki z powodu przeciążenia. A doszło do tego bo nowy, bez mała 1 GW blok w Bełchatowie zamiast pracować w szczycie letniego zapotrzebowania był remontowany. O ile pamiętam PLANOWO! Wystarczy, że wypadną 2 takie bloki i mamy problem...
ecik Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 15:28
To źle Ci się wydawało. W polskim klimacie gdy jest latem gorąco to taczej nie wieje. Co innego w Danii, Norwegii, północno zachodnich Niemczech czy UK, gdzie wpływ wiatrów powiązanych z prądem zatokowym jest znaczący. Co gorsze, w Polsce najlepiej wieje w godzinach nocnych i porannych a statystycznie w ciągu dnia jest często flauta. Polecam opracowanie D. Martyn, Okołowicz "Klimaty kuli ziemskiej" na początek a do tego trochę nowych danych meteo jakie można znaleźć w necie. Te dane należy skonfrontować z przebiegiem zapotrzebowania polskiego systemu energetycznego (polecam stronę internetową pse operator) i wszystko na temat wiatraków staje się jasne. O ile nie posiada się możliwości na przykład magazynowania 70 GWh energi...
Filip Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 14:33
*ENTSO-E
Arek_Konski Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 11:46
A mnie się zdawało, ze ze względu na "ekologiczne" źródła energii mamy raczej problem z mniej lub bardziej chwilowym nadmiarem mocy...
phtn Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 15:36
Jejku, dwie elektrownie nuklearne i po sprawie... Jeszcze sporo kopciuchów będzie można wyłączyć.
MacGawer Wtorek, 20 Czerwca 2017, 10:11
Po sprawie? 2 elektrownie jakie sa planach to 6 GW mocy co oznacza, że jakakolwiek awaria jednej z nich i w ułamek sekundy może nas pozbawić 10% potrzebnej mocy. Wyżej podałem przykład blackoutu z 2006r gdzie 1 GW wystarczyłby do zaspokojenia popytu ale akurat był w remoncie. Jeżeli zastanawiasz sie co może spowodować wyłaczenie el. jądrowej to kilka historycznych przykladów:

2006r Szwecja - zwarcie w transformatorze obok el. Forsmark spowodował jej automatyczne wyłaczenie.
2017r Francja - pod koniec zimy jeden z reaktorów jądrowych miał awarię w maszynowni i w czasie dużego zapotrzebowania na moc stracili kilkaset MW. Gdyby do awarii doszło kilka dni wczesniej ok. 19-tej gdy we Francji jest szczyt zapotrzebowania na moc mogłoby nawet dojść do blackoutu.

Wczoraj w jednej z francuskich EJ był pożar ale nie znam szczegułów, chyba akurat była wyłączona do remontu.