Reklama

Gaz

Kurtyka dla Energetyka24: LNG z USA dla Ukrainy? „Mogę to sobie wyobrazić”

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Podczas dzisiejszej Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej w Warszawie wiceminister Michał Kurtyka w rozmowie z Energetyka24 odniósł się do takich kwestii jak budowa polsko-ukraińskiego hubu gazowego, utrzymywanie zapasów surowca na Ukrainie czy przesył amerykańskiego LNG z terminalu w Świnoujściu nad Dniepr. 

„Musimy zbudować interkonektor [połączenie gazowe z Ukrainą – przyp. red]. Prace na ten temat zostały uruchomione. Gaz System i Ukrtransgaz podpisały porozumienie na mocy, którego powstanie interkonektor o długości około 110 km, który będzie łączył polski i ukraiński system, który będzie mieć docelowo przepustowość 8 mld m3” – stwierdził polityk.

„Na dziś nie ma takiej potrzeby [żeby przechowywać polski gaz na Ukrainie – przyp. red.], są do tego wykorzystywane polskie magazyny przez polskie firmy – to wystarcza. Jak będzie potrzeba żeby się zastanowić nad czymś więcej to wtedy to wtedy wrócimy do tego pytania [o możliwość wykorzystywania ukraińskiej przestrzeni magazynowej – przyp. red.]” – dodał Kurtyka.

„Ukraina jest [dla Polski – przyp. red.] bardzo ważnym partnerem z racji wielkości swojego rynku, ale także dlatego, że wszelkie połączenia, które będziemy mieć, czy to z partnerem słowackim, czy czeskim, to one również mają swoją interferencję jeżeli chodzi o system ukraiński. W związku z tym tak – Ukraina jest ważnym partnerem w środkowoeuropejskiej układance gazowej” – uzupełnił swoją wypowiedź wiceminister energii.

„W tym tygodniu przypływa do Polski pierwsze cargo z amerykańskim gazem od firmy Chaniere, która na zasadzie komercyjnym sprzedaje gaz dla PGNiG. Mogę sobie świetnie wyobrazić sytuacje kiedy za jakiś czas będziemy powtarzać tego typu sytuacje, jeśli chodzi nie tylko o dostawy na potrzeby Polski, ale także naszych partnerów jak Ukraina” – skonkludował polityk.

Zobacz także: Uruchomiono procedurę Open Season dla projektu Baltic Pipe

 

Reklama

Komentarze

    Reklama