Tobiszowski: Należy inwestować w Polskie górnictwo

Czwartek, 18 Maja 2017, 16:20

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, Daniel Ozon pełniący obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej wraz z grupą parlamentarzystów oraz dziennikarzy zjechali na poziom 1290 w KWK Budryk. Obecnie to najgłębsze wyrobisko w Polskim górnictwie.

Jastrzębska Spółka Węglowa przyspiesza prace związane z oddaniem najważniejszej inwestycji

w kopalni Budryk w Ornontowicach. Chodzi o uruchomienie poziomu 1290, który pozwoli górnikom na dotarcie do nowych złóż węgla koksowego. To najgłębsza i najcenniejsza inwestycja naszej spółki.

„W ciągu najbliższych dwóch lat zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie zmodernizowany 
i przygotowany do  produkcji wysokiej jakości węgla koksowego. Dzięki temu spodziewamy się wzrostu produkcji węgla koksowego z 35 do 59 procent. A to poprawi wyniki całej spółki” – powiedział Daniel Ozon pełniący obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zobacz także: Wiceminister Tobiszowski: decyzja o budowie nowych kopalń w 2018/19 r.

Węgiel koksowy zalega pomiędzy poziomami 1050 a 1290. Wielkość złóż szacuje się na 122,5 mln ton. Dzięki udostępnieniu nowych pokładów Budryk będzie fedrował, co najmniej przez 60 lat. Prace przygotowawcze prowadzone są w bardzo trudnych warunkach i co ważne, przy utrzymaniu pełnej ciągłości ruchu zakładu. Postępom prac przyglądał się dziś wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wspólnie z posłami i zaproszonymi gośćmi.

„To jest najgłębsze miejsce jeśli chodzi o węgiel koksowy w Polsce i Europie. Trzeba podkreślić, że mamy w Polsce inżynierów, którzy potrafią wykonywać trudne inwestycje w kopalniach węgla kamiennego. Nie każdy kraj ma takie umiejętności. Należy inwestować w Polskie górnictwo” - podkreślił Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii.

Zobacz także: Tobiszowski: Nowa jakość w górnictwie

Do poziomu 1290 wykonano wyrobiska korytarzowe. W trakcie realizacji jest uruchomienie wyciągu szybowego i wykonanie pełnej infrastruktury. Intensywne prace trwają tez na powierzchni zakładu. Pierwsza tona węgla koksowego typu hard ma zostać wydobyta w 2019 roku. Zgodnie z nową strategią spółki, najpóźniej w 2020 roku węgiel koksowy będzie stanowił około 80-85 procent ogółu produkcji.

kn/JSW SA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

adamix Piątek, 19 Maja 2017, 11:55
to dobra wiadomosc dla calej spolki. jeszcze do nie dawna JSW bylo w bardzo trudnej sytuacji, a wjakim miejscu znajduja sie teraz?
dawid Piątek, 19 Maja 2017, 11:45
cóż teraz Budryk będzie najgłębszą kopalnia w całej Europie
ruksel Piątek, 19 Maja 2017, 11:29
otwarcie nowego poziomu wpłynie pozytywnie na liczbę wydobycia przez kopalnię Budryk
LNG second (d.Nabucco first) Piątek, 19 Maja 2017, 9:21
Zamiast fedrować na Śląsku bijąc rekordy głębokości, należy zwiększać wydobycie w woj. lubelskim. Tam węgiel jest dużo płyciej i szkody górnicze też są dużo mniejsze.
Hiki Piątek, 19 Maja 2017, 1:32
Problem Polskiego górnictwa to jego nierentowność...z czego to wynika,pośrednicy,zarząd, związki zawodowe? Jeżeli nie trzeba będzie do tego dopłacać to tylko przyklasnąć