Volvo rezygnuje z diesla. ,,Interesuje nas elektromobilność”

Środa, 17 Maja 2017, 12:20

Hakan Samuelsson, prezes szwedzkiego koncernu samochodowego Volvo, zapowiedział, że jego firma nie będzie rozwijać nowych generacji silników diesla. Zamiast tego, firma ta postawić ma na rozwój elektromobilności i pojazdów o napędzie hybrydowym.

Jak podaje Agencja Reutera, szef Volvo stwierdził, że silniki diesla są nieekonomiczne z punktu widzenia regulacji ograniczających emisje zanieczyszczeń. Zdaniem Samuelssona, nowe standardy w motoryzacji wyznaczają firmy takie jak Tesla.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa Volvo, spółka ma inwestować w technologie elektromobilności i napędów hybrydowych.

Zobacz także: PSPA: projekt stref zeroemisyjnych zbyt restrykcyjny

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Stanisław Dojs Piątek, 19 Maja 2017, 13:57
Prezes Volvo powiedział, że produkcja kolejnej generacji Diesla będzie nieopłacalna, a nie, że nie da się tego zrobić. Takie silniki zostaną jeszcze długo w ciężarówkach, czy autobusach, bo tam Diesel jest amortyzowany przez setki tysięcy kilometrów. Ale Volvo Trucks to odrębna kapitałowo firma i oddzielna historia.
eko-Janusz Czwartek, 18 Maja 2017, 10:52
Jest tu mowa jedynie o autach osobowych czy o całym wachlarzu tego, co produkuje Volvo? Bo zdaje się, ze auta osobowe to jedynie niewielki wycinek oferty Volvo obejmującej przecież również ciężarówki, autobusy, specjalistyczne maszyny budowlane itp. a to jest chyba domena tylko i wyłącznie silników diesla. Czy to wszystko ma zostać skonwertowane na napęd elektryczny? Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić.

A tak w ogólności to co jest nie tak z napędem diesla? Zdaje się, że obecne konstrukcje nie mają już wiele wspólnego z kopcącymi gratami sprzed 30 lat i spełniają normy ekologiczne skoro są dopuszczane. Czy silniki benzynowe trują mniej niż diesle?
Tomasz Środa, 17 Maja 2017, 13:53
Po ogłoszeniu, że Volvo chce wprowadzić na rynek milion proekologicznych aut do bodaj 2021 roku i posiadać przynajmniej jedną wersję hybrydy plug in w każdym modelu można się było spodziewać podobnej informacji. W USA czy Azji diesle nie cieszą się uznaniem klientów, a to dla Volvo ważne rynki, w Europie przepisy powoli też zabijają ten segment. Diesle odchodzą do lamusa, to globalny trend.