Reklama

Gaz

Świrski: Polityka klimatyczna zaszkodzi polskim planom eksportu gazu

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Zdaniem prof. Konrada Świrskiego polskie plany eksportu gazu mogą być trudne w realizacji, ponieważ istnieje ryzyko, że polityka klimatyczna wymusi na nas drastyczny wzrost konsumpcji gazu - zwłaszcza w sektorze ciepłowniczym. W opinii naukowca do 2030 roku Polska może zużywać nawet 30 mld m3 gazu rocznie.

„Wszystkie działania, które polegają na dywersyfikacji i zapewnieniu alternatywnego dostępu do gazu uważam za słuszne” - rozpoczął niepozornie prof. Świrski. „Jeśli natomiast mówimy o handlu, to zastanawiam się, czy my sami nie będziemy tutaj największa barierą i nie skonsumujemy tego surowca” - dodał. W opinii profesora krajowe zapotrzebowanie na gaz może wynieść w 2030 roku nawet 30 mld m3. 

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przepisy europejskie: „Nowe regulacje, które weszły bardzo niedawno (BAT), jeśli czytać je literalnie, to proponują diametralną zmianę jeśli chodzi o całe ciepłownictwo. Powinniśmy, odbierając je w taki sposób, właściwie wymienić węgiel na gaz - mówię głównie o małym ciepłownictwie” - wyjaśniał profesor.

„Moje obawy budzi fakt, czy polityka klimatyczna, niestety dosyć silnie naciskająca na eliminację węgla, nie będzie miała efektu ubocznego w postaci drastycznego wzrostu znaczenia gazu w energetyce” - kontynuował prof. Świrski. Dodał również, że zaistnienie takiej sytuacji spowoduje, iż być może będziemy musieli szukać „błękitnego paliwa” na własne potrzeby, a nie myśleć o jego eksporcie.

Zobacz także: Woźniak: Open Season na Baltic Pipe w tym miesiącu

Zobacz także: Gaz-System: Nie obawiamy się konkurencji z litewskim terminalem LNG

Reklama

Komentarze

    Reklama