Reklama

Gaz

Gaz dla Strachocina dzięki polsko-słowackiemu interkonektorowi

Gaz-System uzyskał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w miejscowości Strachocina w gminie Sanok (województwo podkarpackie) wraz z węzłem rozdzielczo-pomiarowym. Inwestycja powstaje w ramach planowanego interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Jej wartość to około 210 mln PLN.

Realizowana przez Gaz-System budowa tłoczni w Strachocinie została podzielona na dwa etapy. W pierwszym przewidziana jest budowa nowego węzła rozdzielczo-pomiarowego wraz z gazociągiem, który połączy nowy węzeł z istniejącą już siecią gazową. Drugi etap to budowa tłoczni gazu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zakończenie obu etapów planowane jest na 2020 rok. Będzie to szesnasta tłocznia w polskim systemie przesyłowym gazu. 

 

„Nowa tłocznia w Strachocinie będzie pełniła ważną rolę w polskim i międzynarodowym systemie przesyłu gazu. Umożliwi rozprowadzanie błękitnego paliwa w południowo-wschodniej części Polski, a także jego transport na Słowację. Dzięki niej możliwy będzie przesył gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu do naszego południowego sąsiada. Zostaną również zabezpieczone dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych” – mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy Gaz-System. 

 

Zobacz także: Polsko-słowackie połączenie gazowe otrzymało decyzję środowiskową

Zobacz także: Kurtyka: interkonektor polsko-słowacki zwiększy bezpieczeństwo V4

 

Budowa tłoczni w Strachocinie to kluczowy element połączenia gazowego Polska-Słowacja. W jego skład, obok tłoczni po stronie polskiej, wejdzie również gazociąg Strachocina-Granica RP (uzyskał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach), zaś po stronie słowackiej gazociąg od granicy z Polską do miejscowości Veľké Kapušany wraz ze stacją pomiarową i zmodernizowana tłocznia Veľké Kapušany. W lutym br. Gaz-System i EUStream – polski i słowacki operator systemu przesyłowego – otrzymały dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) na prace budowlane związane z tym połączeniem w łącznej kwocie ok. 108 mln euro.

 

kn/Gaz-System

 

Reklama

Komentarze

    Reklama