Rozpoczęto badania pod budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 16:00

W marcu 2017 r. rozpoczęły się badania lokalizacyjne i środowiskowe związane z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prace prowadzone są w dwóch lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” na terenach gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino, w województwie pomorskim.

Badania koncentrują się na działaniach niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym półroczu 2020 r.

Przedmiotem badań środowiskowych jest określenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko na etapach przygotowania, budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej.

Przedmiotem badań lokalizacyjnych jest uzyskanie danych do przeprowadzenia oceny terenu z punktu widzenia przydatności dla posadowienia elektrowni jądrowej, w tym weryfikacja czynników wykluczających możliwość uznania terenu za spełniający wymogi bezpieczeństwa jądrowego (występowanie tzw. wady zasadniczej).

Dane zebrane w toku badań będą w kolejnych etapach prac przetwarzane i poddawane analizom modelowym. Wyniki prac są niezbędne w celu opracowania rozwiązań zapewniających bezpieczne funkcjonowanie elektrowni oraz ograniczenie do minimum jej oddziaływania na życie okolicznych mieszkańców i środowisko naturalne.

Badania prowadzone są przez spółkę PGE EJ 1 przy udziale wykonawcy programu badań tj. spółki ELBIS, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGE. Prace wykonywane przez ELBIS związane są między innymi z badaniami obejmującymi swoim zakresem sporządzenie modelu strukturalno-tektonicznego terenu oraz wykonaniem analizy prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsień ziemi na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino. Wszelkie działania w zakresie badań są prowadzone przez PGE EJ 1 oraz ELBIS w sposób transparentny, z poszanowaniem przepisów polskiego prawa i wytycznych międzynarodowych oraz w porozumieniu z instytucjami nadzoru środowiskowego.

Decyzje o dalszym sposobie realizacji programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą podejmowane w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Decyzje te mają zapaść najpóźniej do końca 2017 r.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

zbigniew Sobota, 29 Kwietnia 2017, 20:12
Super sukces i robota kolejnej spółki jak ELBIS dla PGE EJ1.Będą latami analizować, badać, szukać lokalizacji, technologii, wykonawcy, finansowania na koszt dużego producenta energii w kraju lub zwykłego podatnika. Klient i tak wszystko kupi w kosztach i cenie energii elektrycznej dostarczanej do domu, także koszty spółek z PGE, bo jaki ma wybór. Na końcu i tak PGE czy inna spółka w Polsce policzy koszty tak , aby mieć swój zysk na końcu. Jak to ujęli ostatnio tzw. opłata przejściowa 2PLN na miesiąc na fakturze, itd. Możesz kliencie nie opłacić tej faktury, to przymus na dodatkowe koszty. I tak wymyślają coraz to kolejne opłaty dla klientów. Robią sobie eksperymenty a klient płaci. Głoszą bzdury o stałej cenie energii elektrycznej około 254 PLN za 1MWh i cena netto ci nie wzrośnie. Tylko kliencie podpisuj nowe umowy i co? Nic się nie zmienia. Doliczyli natomiast opłatę przesyłową zmienną, opłatę przesyłową stałą, opłatę przejściową, abonamentową i wyszło na koniec około 680 PLN już brutto na fakturze. Jak klientów robi się na szaro. Zaraz doliczą opłatę atomową projektową, budowlaną, inwestycyjną stałą i zmienną, itd. przez nieskończone lata budowy (10-14 lat przypuszczalnie). Ludzie wszystko kupią bez prawa głosu i wyboru. Możesz wybrać innego producenta, ale to i tak wiele Ci nie zmieni na fakturze. Super, jest super i lepiej nie będzie. Taka jest prawda.Takie jest prawo energetyczne.
Rus Czwartek, 27 Kwietnia 2017, 13:39
prawie 3 lata badań??? No to parę spółek i znajomych królika się obłowi. W tym kraju nigdy się nic nie zmieni.
Kazik Poniedziałek, 24 Kwietnia 2017, 20:56
Można mieć wrażenie, że to wiadomość z przed kilkudziesięciu lat. Budowanie elektrowni atomowych to takie polskie niewinne hobby.
aa Czwartek, 13 Kwietnia 2017, 15:18
a wg mnie elektrownia powinna być umieszczona bardzo blisko okręgu kaliningradzkiego
por. elektryk Poniedziałek, 10 Kwietnia 2017, 23:48
Jestem niemile zaskoczony, że ten projekt w ogóle jest realizowany (z naszych podatków tym bardziej) w dobie polskich perowskitów czy systematycznie taniejących baterii słonecznych o wydajności dochodzącej obecnie do 350 W z "arkusza".
M.M Piątek, 07 Kwietnia 2017, 18:48
Jestem niemile zaskoczony. Ślędzę rozwój wydarzeń w polskim atomie dość uwarznie, i wydawało mi się, że te badania ruszyły już dawno tj. w parę miesięcy po zerwaniu kontraktu z Woorley&Person
Rysio Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 21:06
Najpierw wydawać pieniądze podatnika na badania, a potem decydować czy badania będą potrzebne. To może najpierw zbudujmy elektrownię atomową za kilka miliardów złotych, a potem podejmiemy decyzję czy czy ją włączyć.