Powraca kwestia konsolidacji polskich firm paliwowych?

Czwartek, 16 Lutego 2017, 15:14

Powraca kwestia konsolidacji polskich firm paliwowych. Pomysł ten pochwalił Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W rozmowie emitowanej przez stację TV Republika, Kowalczyk przyznał, że ,,połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy skarbu państwa”. Minister odnosił się tymi słowami do bezpieczeństwa strategicznych spółek energetycznych.

Zobacz także: Orlen zdoła napędzić swoją przyszłość? Nowa strategia na niespokojne czasy

O możliwości powrotu kwestii połączenia Orlenu i Lotosu serwis Energetyka24 pisał w grudniu ubiegłego roku, przy okazji publikacji nowej strategii płockiego koncernu. Redaktor Piotr Maciążek dostrzegł taką szansę w haśle ,,możliwości rozwoju nieorganicznego” zawartym we wspomnianym dokumencie. Swoje domniemania poparł m.in. faktem generowania dużych zasobów finansowych przez Orlen, które mogą zostać wykorzystane do przejęcia Lotosu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

oko Czwartek, 16 Lutego 2017, 18:44
Polski rynej jest zwyczajnie za mały na istnienie dwóch koncernów paliwowych. Konkurencja jest między nimi pozorna więc powinno nastąpić połączenie. Kolejny krok to budowa dominacji w Europie Środkowej (MOL, OMV). Dopiero wtedy będzie można myśleć o skutecznym konkurowaniu ze światowymo potęgami.
gk1 Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 9:13
Jesli jest rynek to niech on decyduje a nie rzad.
Wraca PRL.Jedno przedsiebiorstwo po to zeby przed "Naczelnikiem" spowiadal sie jeden czlowiek.Gdyby bylo np.3 to moglby ich nie znac.To nic ze Lotos rozwinal sie bez pomocy panstwa.Teraz trzeba zerwac gruszke do fartuszka.
A co z Orlenem Litwa?Kupiony za pis ILE JUZ STRAT PRZYNIOSL?cHYBA ZE 2 MLD $