Waszczykowski: przed Polską i Norwegią wielki projekt gospodarczy

Piątek, 10 Lutego 2017, 16:30

Na dzisiejszym spotkaniu szefów polskiej i norweskiej dyplomacji, minister Witold Waszczykowski odniósł się do współpracy pomiędzy oboma krajami na polu energetyki. Głównym tematem na tym polu był oczywiście projekt Korytarza Norweskiego.

Minister Waszczykowski, podczas konferencji prasowej, podkreślił, że Polskę i Norwegię łączy bliska współpraca, m. in. Na polu bezpieczeństwa i energetyki.

Odnosząc się do Korytarza Północnego stwierdził natomiast, że jest to ,,wielki projekt gospodarczy”, który stoi przed oboma państwami.

Korytarz Norweski ma połączyć złoża gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym. Obejmuje dwa projekty: interkonektor gazowy między Polską i Danią (tzw. Baltic Pipe) oraz między Danią i Norwegią. W połowie października planowana inwestycja była przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim, zaś wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz uznał, że projekt ten może stać się stabilną drogą dostaw norweskiego gazu nie tylko do Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Gazociąg Baltic Pipe został uznany przez KE za projekt o znaczeniu wspólnotowym.

Korytarz Północny ma być konkurencją dla gazociągu Nord Stream 2, który połączy Rosję i Niemcy. Zdaniem rządu projekt ten zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw i przełoży się na niższe ceny gazu.

Zobacz także: Expose szefa MSZ: polska ofensywa prawna wymusi solidarność energetyczną [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Bartek Niedziela, 12 Lutego 2017, 18:08
Polska powinna zaoferować Niemcom odnogę zamiast NS2 i 30 proc udziałów w przedsięwzięciu. Niemcy zarzuciłaby NS2 Polska wraz z nimi weszła w układ który dawałby nam uznanie przewodniej roli bloku wschodniego a Niemcy ogarnęłyby Zachód. Poza tym oba kraje zachowałyby prawo do poszerzania współpracy Niemcy z Rosja a my z Wielka Brytania. W takim układzie nikt by temu tandemowi nie podskoczył.
Ambasador Sobota, 11 Lutego 2017, 16:04
To casus belli dla Rosji.
rob ercik Sobota, 11 Lutego 2017, 14:37
Pan z Norwegi niczego nie podkreslil?
Marek1 Sobota, 11 Lutego 2017, 12:04
Kto się jeszcze dziwi, ze Moskwa zrobi WSZYSTKO, by projektu baltic Pipe NIE zrealizowano.
zwykły konsument gazu Poniedziałek, 13 Lutego 2017, 14:06
no bo i po co realizować? Gdyby ten projekt był realizowany kilkanaście lat temu kiedy komuch Miller uwalał rurę z Norwegii to nie odezwałbym się słowem. Wtedy ówczesny projekt był potrzebny i to bardzo. Od tego czasu jednak trochę na gazowym poletku się pozmieniało. Nastała rewolucja łupkowa, LNG staje coraz powszechniejszą formą dostarczania gazu.
Zamiast kłaść rurkę z Norwegii za grube miliardy, która ma tłoczyć do Polski ogromne ilości drogiego gazu nie lepiej kupić bądź wydzierżawić pływający gazoport i umieścić go w Zatoce Gdańskiej by następnie kupować gaz na rynkach spot? Długoterminowo opłaci się nam to zdecydowanie bardziej niż pakowanie się w kolejne kontrakty i inwestycje za miliardy, które obecnie nie mają i raczej mieć nie będą większego sensu ekonomicznego.