W Międzyzdrojach o gazowym Trójmorzu- XX Konferencja GAZTERM [PATRONAT]

Środa, 05 Kwietnia 2017, 16:20

Od 15 do 17 maja 2017 roku w Międzyzdrojach będzie miała miejsce XX edycja Konferencji GAZTERM. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest serwis Energetyka24.com.

Ubiegłoroczna XIX Konferencja Gazterm zgromadziła ponad 400 uczestników, przygotowano i wygłoszono ponad 20 referatów i prezentacji dotyczących zagadnień bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych, znaczenia i roli giełdy gazu, przebiegu procesu liberalizacji rynku gazu oraz nowych strategii pro konsumenckich.

Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku Partnerem Głównym XX Konferencji Gazterm 2017 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Partnerem merytorycznym natomiast Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

W roku 2016 polskie gazownictwo wkroczyło w okres realizacji strategicznych celów, których osiągniecie poważnie zmieni polski rynek gazu ale także pozwoli na zmianę modelu dostaw gazu i relacji handlowych w całym regionie Trójmorza.  Budowa Bramy Północnej stworzy solidne fundamenty dla bezpieczeństwa energetycznego Polski a wymieniony w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” hub gazowy wydatnie poprawi funkcjonalność i płynność polskiego rynku gazu ziemnego. Realizacja tych ambitnych ale koniecznych dla dobra kraju przedsięwzięć wymagać będzie dużego wysiłku organizacyjnego i finansowego zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym. Właśnie tym wyzwaniom poświęcona zostanie XX Jubileuszowa edycji Konferencji Gazterm 2017: „Perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza.”

Przygotowując tematykę Konferencji, postanowiono także położyć wyraźny nacisk na kwestie związane z funkcjonowaniem i rozwojem polskiego rynku gazu ziemnego. Zarówno w obszarze infrastrukturalnym jak i w obszarze rynkowym jest wiele zagadnień, które znajdą się w programie konferencji. Do wygłoszenia referatów zaproszono wysokiej rangi przedstawicieli czołowych dostawców gazu, operatorów: sieci przesyłowej, systemu dystrybucyjnego, systemu magazynowego oraz Towarowej Giełdy Energii S.A. W gronie prelegentów XX edycji GAZTERMU znajda się także reprezentanci największych polskich przedsiębiorstw elektroenergetycznych oraz chemicznych obecnych na polskim rynku gazu. Obecni będą również wybitni specjaliści z zakresu funkcjonowania międzynarodowych rynków gazu oraz stosunków międzynarodowych. Omówione zostanie całe spektrum tematów, obejmujące m.in.: plan gazyfikacji kraju do roku 2020, rola LNG i CNG w rozwoju polskiego rynku gazu ziemnego, rozbudowa podziemnych magazynów gazu a rozwój rynku gazu, projekty innowacyjne w polskim gazownictwie, perspektywy dla paliwa gazowego w elektroenergetyce, zagospodarowanie metanu z pokładów węgla – stan i perspektywy, strategia wobec bałtyckich złóż węglowodorów, nowe regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego (zapasy obowiązkowe, rozporządzenie dywersyfikacyjne), uwolnienie cen na rynku hurtowym gazu i jego konsekwencje, przewagi konkurencyjne modelu oferty dual fuel na rynku detalicznym, rozwój infrastruktury handlowej w Polsce – giełda  gazu a platforma obrotu, projekt hubu gazowego w „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, bezpieczeństwo morskich szlaków transportu LNG, nowi dostawcy gazu na rynek europejski: Azerbejdżan, Iran, USA.

Zobacz także: Gaz-System: od 1 lutego nowa taryfa dla przesyłu paliw gazowych 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Nabucco first Środa, 15 Lutego 2017, 19:18
Rozgrywka na rynku gazu, ale też i ropy jest tym co możemy realnie wnieść do NATO, jak i UE jako obrona przed mocarstwową polityką Rosji. Powinniśmy starać się zyskać maksymalnie dużo sojuszników takich jak USA, kraje sąsiednie, Norwegia, Dania. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy wywalczyć sobie niepodległość energetyczną i niezależność polityczną. Oczywiście armia jest ważna, ale jeśli uda nam się zbudować względny dobrobyt i stabilność energetyczną to będzie to promieniować na kraje regionu w sposób nieporównywalnie większy niż nasza ewentualna stabilność militarna.
solus Poniedziałek, 24 Kwietnia 2017, 21:23
Słusznie