Porozumienie OPEC: Arabia Saudyjska zmniejsza produkcję ropy naftowej

Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 14:36

Arabia Saudyjska oraz Kuwejt wypełniły swoje zobowiązania wynikające z podpisanego niedawno porozumienia OPEC - informuje agencja Reutera.

Źródła agencji podają, że dzienna produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej została zmniejszona o co najmniej 486 tys. baryłek dziennie, do poziomu 10,6 mln b/d. W przypadku Kuwejtu ograniczenie produkcji wyniosło 131 tys. b/d, w odniesieniu do wolumenów notowanych w październiku 2016 roku.  Do momentu publikacji tekstu agencji nie udało się uzyskać oficjalnego potwierdzenia tych informacji. 

Oficjalnie zakomunikowano natomiast, że w pierwszym tygodniu stycznia także rosyjskie koncerny zmniejszyły produkcję ropy naftowej i kondensatu - o 1,2%.

Przypomnijmy, że podczas obrad w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę zadecydowała o zredukowaniu od stycznia swej produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie. Państwa OPEC zgodziły się obniżyć produkcję ropy o 1.2 mln b/d w pierwszej połowie 2017 roku. Podobną decyzję podjęła też Rosja, która - choć nie jest członkiem organizacji - poinformowała, że jest gotowa zredukować wydobycie o 300 tys. b/d.

Zobacz także: Arabia Saudyjska chce ograniczyć dostawy ropy. Możliwy skok cen

Zobacz także: Rosja zmniejsza dostawy ropy dla Białorusi

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Niniu Czwartek, 12 Stycznia 2017, 12:56
"Wojtas" a co powyższy artykuł ma wspólnego z UE i Niemcami? Tekst Ci się pomylił?
A tak swoją drogą juz teraz po zawarciu porozumienia ropa zdrożała o kilka procent prz zakładanym spadku produkcji 1.2%. Eksporterzy są zdecydowanie na plusie. Wzrost z drugiej strony jest na tyle niewielki, że ponowne uruchomienie produkcji z drogich w eksploatacji złóż nadal będzie nieopłacalne. Analitycy zachodni mówią o równowadze cena/produkcja/popyt w okolicach 60-70 USD/baryłkę. A przecież należy brać pod uwagę, że obecnie $ są obecnie dużo droższe niż o okresie drogiej ropy. Tak więc realne dochody eksporterów ropy są wyższe niż wynika z samej ceny produktu w $.
Wojtas Wtorek, 10 Stycznia 2017, 7:40
Nie po raz pierwszy widać, że Rosjanie z Niemcami dogadują się poza plecami innych, w tym - tutaj - Polski. Nie ma to jak "jedność" krajów Unii Europejskiej - trzeba być naiwnym, by w to wierzyć. Na wielu płaszczyznach widać, że szkalowanie Polaków jest ostatnimi czasy zintensyfikowane zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie, a wszędzie tam nie liczą się z umowami (jak widać na kartach historii, pakty, traktaty, porozumienia itp. zawsze można zerwać). To tylko kwestia interesów...
ot co Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 17:13
No i git. Robią miejsce dla ropy z łupków...