Chiny zainwestują ponad 360 mld dolarów w OZE

Czwartek, 05 Stycznia 2017, 13:33

Chiny planują zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat ponad 360 miliardów dolarów w rozwój odnawialnych źródeł energii - poinformował wiceszef Krajowego Urzędu Energii.

„Według wstępnych szacunków, w ramach XII planu pięcioletniego (2016-2020) inwestycje w odnawialne źródła energii osiągnął 2,5 biliona juanów” - powiedział Li Yanchzhe.

Plany zakładają także zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym i równoczesne zmniejszanie znaczenia węgla: „Można powiedzieć, że czyste i niskoemisyjne źródła energii staną się naszymi głównymi podczas trzynastej pięciolatki” - klarował wiceszef Krajowego Urzędu Energii. Założenia dokumentu poświęconego rozwojowi systemu energetycznego Państwa Środka mówią, że niemal połowę mocy zainstalowanych w tym okresie będą stanowić właśnie OZE, docelowo ma to doprowadzić do sytuacji, w której w 2020 roku zaspokajać będą ok. 15% krajowej konsumpcji.

Zobacz także: URE zwleka z decyzją w sprawie fiaska aukcji OZE

Zobacz także: Wiatraki bezpieczniejsze niż sądzono? Politechnika Lubelska publikuje raport

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Kaspi Piątek, 06 Stycznia 2017, 14:47
My musimy trzymac sie wegla, mamy zasobne i rentowne kopalnie ktore pomoga nam sie odbic od dna po 25 latach deorganizacji panstwa polskiego. To dzieki Slaskowi w 20 leciu miedzywojennym stanelismy na nogi po 120 latach zaborow. Teraz czas to powtorzyc jednoczesnie rozwijajac OZE ale przede wszystkim kopalnie! Jesli Unia nam cos likwiduje to wlasnie znak ze to cos ma potencjal rozwojowy dla calego kraju i stanowi zagrozenie dla gospodarki Niemiec. Polski wyngiel for life
smiley Piątek, 06 Stycznia 2017, 0:39
chiny postawily na szybki rozwoj kosztem srodowiska naturalnego. wypracowali wzrost i teraz maja za co inwestowac w w OZE. zwyczajnie realizuja plan.
Jan Czwartek, 05 Stycznia 2017, 18:26
Brawo, to jest rozsadny, inteligentny i konsekwetny kraj. Duzo mozemy sie od nich nauczyc.
Kruk Czwartek, 05 Stycznia 2017, 15:45
a u nas "węgiel, kopalnie, tradycyjne wartości"
topaz Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 17:30
A smog większy niż w Chinach...