Rekordowa produkcja farm wiatrowych przyczyną zakłóceń w KSE

Piątek, 30 Grudnia 2016, 15:25

- Rekordowa moc generowana przez farmy wiatrowe 26 grudnia 2016 r. zbliżająca się do 5 GW  wprowadzała zakłócenia stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) – mówi wiceminister energii Andrzej Piotrowski. - Nie chcemy w żaden sposób dyskredytować tego źródła wytwarzania energii elektrycznej ale naszym priorytetem jest stabilność dostaw i zrównoważenie podaży z popytem – dodaje.

Minister Piotrowski zwraca uwagę, że ostatnie dni pokazały jak niestabilnym źródłem wytwarzania są farmy wiatrowe. – Chciałbym zwrócić uwagę na potrzebę spojrzenia na te kwestie szerzej przez m.in. pryzmat koncepcji klastrów energetycznych – podkreśla. Jego zdaniem zapewnienie dostaw dostosowanych do potrzeb odbiorców końcowych to priorytet zmian w zakresie OZE.

W opinii wiceministra Piotrowskiego wahania związane z dużą nadpodażą energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych utrudniają funkcjonowanie KSE. Ma to związek z tym jak skonstruowany jest system elektroenergetyczny. Planując pracę elektrowni w systemie elektroenergetycznym OSP (Operator Systemu Przesyłowego) układa tzw. Plan Koordynacyjny Dobowy (PKD). Jest to harmonogram generacji mocy w elektrowniach planowany w odstępach piętnastominutowych wynikający m.in. ze spodziewanego zapotrzebowania na moc w systemie. Ponieważ nie można przewidzieć wielu sytuacji Plan jest na bieżąco aktualizowany i korygowany. 

Wiceminister podkreśla również, że skrajnie wysoka produkcja z turbin wiatrowych powodowała konieczność nie tylko ograniczania wytwarzania konwencjonalnego, ale wręcz wstrzymania pracy całych bloków. - Z chwilą gdy wiatr ustał, a poświąteczny popyt wzrósł, tego typu bloki trzeba uruchamiać i stabilizować ich pracę – zaznacza. - Są to koszty tak finansowe jak i środowiskowe, bo w okresie rozruchu trudniej utrzymać reżimy w zakresie emisji – dodaje.

Zobacz także: Utrata niezależności energetycznej po 2020 r.? Prezes IEO ostrzega

Zobacz także: Polska narażona na straty? PE zaostrzy system emisji CO2

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

gieniu112 Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 19:20
Ponoć dobrym sposobem magazynowania i stabilizacji przepływu energii jest powiazanie oze z elektrowniami szczytowo pompowymi a jeszcze lepszym system którzy testują Niemcy ideowo podobny do przerośniętego podwodnego hydroforu
aaaa Piątek, 06 Stycznia 2017, 19:47
A dlaczego nie przerabiać prądu z wiatraków na wodór, który spalać by można w czasie braku wiatru?
suawek Piątek, 06 Stycznia 2017, 23:07
Bo jest to nieopłacalne?
MacGawer Sobota, 31 Grudnia 2016, 19:15
"Z chwilą gdy wiatr ustał, a poświąteczny popyt wzrósł, tego typu bloki trzeba uruchamiać i stabilizować ich pracę – zaznacza. "

Mamy sezon grzewczy więc z popytem na energię nie ma problemu o ile ceny będa odpowiadały klientom. Gdy z powodu światecznej "nadpodaży" na TGE za MWh płacono 70 zł (7 gr/kWh) uzytkownicy taryfy G11 płacili 60 gr/kWh, a G12/G12w 30 gr/kWh. I tyle w temacie problemów KSE, najpierw kurczowo trzymaą sie starego sposobu taryfowania pasującego do obecnych czasów jak pięść do oka, a później narzekają. Co gorsza robią wszystko by nic sie nie zmieniło, IMHO skończy się to jak TP SA - naliczali horendalne opłaty i nawet nie zauwazyli kiedy komórki przejęły prawie cały rynek. A fotowoltaika tanieje, oj tanieje...
Marek Środa, 04 Stycznia 2017, 9:13
I nadaje się w sam raz do zasilania znaków drogowych na autostradach, albo oświetlenia LED w kabinie jachtu.
andrzej Sobota, 31 Grudnia 2016, 16:46
Nadmiarem energii powinno się akumulować wodę w zbiornikach elektrowni szczytowych (2-3 nowe by się przydały).
malkontent Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 15:02
Masz racje co do elektrowni szcztowe pompowych,jednym problem to kto wylozy kase I jak stopa zwrotu bedzie z tej kasy,jesli bedzie?!!
mao Środa, 11 Stycznia 2017, 10:43
Masz stare dane. Elektrownia szczytowo- pompowa na gorze Żar w Międzybrodziu Żywieckim zwróciła sie juz dwukrotnie :) Pomysl dobudowania dwoch -trzech nowy jest swietny, wtedy nadwyzki enegii mozna przeznaczyc na uzupelnienie wody w tych zbiornikach.
gbfg Środa, 04 Stycznia 2017, 7:43
przeciez ekolodzy załatwili elektrownie wodne na amen. Razem z peło