"Terroryści zaatakowali polski gazoport". Wspólne ćwiczenia służb

Czwartek, 24 Listopada 2016, 16:20

Służby przećwiczyły ochronę terminalu LNG w Świnoujściu. Scenariusz zakładał atak terrorystyczny.

Uzbrojeni terroryści zaatakowali jednostkę Urzędu Morskiego. Dostali się na falochron osłonowy Terminalu LNG im Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jeden z członków załogi oraz pracownicy ochrony terminalu stali się zakładnikami. Terroryści zażądali 500 tysięcy dolarów, śmigłowca z pilotem oraz uwolnienia żony jednego z zamachowców. Do incydentu doszło o 4 rano w czwartek 24 listopada.

Na szczęście nie jest to prawdziwe zdarzenie, ale początek scenariusza ćwiczeń służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu portowego. Scenariusz ćwiczeń znany był tylko wybranym przedstawicielom służb. Dla reszty – postronnych pracowników terminalu czy przedstawicieli instytucji oraz organów odpowiedzialnych za powiadamianie o wydarzeniach niebezpiecznych – sytuacja była rzeczywista.

- Tym bardziej, że zdarzenia z cumowaniem zajętej przez terrorystów jednostki, opanowanie samochodu ochrony czy też wzięcie zakładników nie były rozgrywane w tzw. charakterze aplikacyjnym, czyli takim, kiedy nie są angażowane siły i środki, tylko rzeczywistym realizowaniem scenariusza – tłumaczy inspektor Piotr Ostrowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.

Sprawcy po szybkim przemieszczeniu się falochronem w stronę bramy wjazdowej na teren obiektu portowego, sterroryzowali kolejnego pracownika ochrony. Zdążył on jednak wcześniej uruchomić sygnał antynapadowy. W stronę bramy natychmiast udał się patrol zmotoryzowany stanowiący element ochrony obiektów LNG, został jednak ostrzelany z broni automatycznej i musiał się wycofać w bezpieczne miejsce.

W międzyczasie uruchomiona została ustalona kolejność powiadamiania odpowiednich służb oraz instytucji. Ogłoszony zostaje alarm dla Terminalu LNG. Na miejscu są już jednostki policji oraz służby ratownicze. Trwa ewakuacja ewentualnych osób przypadkowych.

- Wojewoda Zachodniopomorski zwołuje posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołuje Grupę Operacyjną. Grupa całodobowo monitoruje i prognozuje sytuację oraz koordynuje współdziałanie wszystkich służb i instytucji biorących udział w likwidacji zagrożenia  – wyjaśnia Mieczysław Dąbrowski, kierownik Oddziału Spraw Obronnych i Ochrony Ludności w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Zespół negocjatorów wraz z psychologiem policyjnym nawiązuje rozmowy z terrorystami. Jednocześnie trwają przygotowania do opanowania sytuacji według wypracowanej przez sztab dowódcy operacji koncepcji.

Akcja kończy się ujęciem terrorystów dzięki zasadzce ustawionej przez Specjalny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. 

Terminal LNG jest infrastrukturą krytyczną i jako taka wymaga szczególnej ochrony oraz szerokich działań prewencyjnych. 

- Dzięki takim wspólnym akcjom możemy ćwiczyć koordynację działań oraz wypracować ewentualne szczegóły postępowania podczas rzeczywistego działania – podsumowuje Maciej Majewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Spółki Polskie LNG grupa GAZ-SYSTEM, która zorganizowała ćwiczenia.

W ćwiczeniach udział brały m.in.: 

  • Komenda Wojewódzka oraz Miejska Policji  (w tym: Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji - SPAP)
  • Państwowa Straż Pożarna
  • Straż Graniczna (Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku Placówka Straży Granicznej w Świnoujściu, oraz Pomorski Dywizjon Straży Granicznej)
  • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)
  • Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki (Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego)
  • Urząd Miasta Świnoujście (Wydział Zarządzania Kryzysowego)
  • Urząd Morski w Szczecinie (w tym Świnoujście Traffic)
  • Kapitanat Portu Świnoujście
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego

Zobacz także: Gaz System wzmacnia ochronę terminalu LNG w Świnoujściu

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

smutny_zgrywus Niedziela, 27 Listopada 2016, 16:36
Czyli gdyby byli to terroryści - samobójcy, Gazoportu już by nie było, rzeczywiście budujące, mają się służby z czego cieszyć...
dronek Sobota, 26 Listopada 2016, 13:41
Terroryści zaatakują dronami.
prawnik Piątek, 25 Listopada 2016, 9:28
Gdyby to byli prawdziwi samobójcy- terroryści gazoport już by fruwał.Te scenariusze z negocjatorami i psychologami to powinni w bajki włożyć do działu terroryzm lata 1980 -1990
MB Piątek, 25 Listopada 2016, 9:23
"Wojewoda Zachodniopomorski zwołuje posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołuje Grupę Operacyjną. Grupa całodobowo monitoruje i prognozuje sytuację oraz koordynuje współdziałanie wszystkich służb i instytucji biorących udział w likwidacji zagrożenia".
Zapomniano o tym, że Wojewoda powinien wprowadzić "Czwarty stopień Alarmowy - Delta" na terenie Świnoujścia lub całego województwa, a potem ruszyć mogą siły MON przewidziane do przeciwdziałania zagrożeniom "Maritime-Renegade" - gdyż atak nastąpił od strony wody!!!!!
Kafir Czwartek, 24 Listopada 2016, 23:14
Nasi Wygrali!!!

A tak na poważnie, jak to jest z użyciem sił zbrojnych RP (GROM, FORMOZA) w przypadku takiego zdarzenia? Z całym szacunkiem dla policyjnego AT, w przypadku realnych działań wojskowe siły specjalne mają więcej sprzętu i więcej "mocy".
lejący z pachołków Piątek, 25 Listopada 2016, 10:22
Te wojskowe formacje które wymieniłeś nie są antyterrorystyczne tylko terrorystyczne. One nie mają atakować terrorystów tylko samemu być terrorystami. I przy ataku na gazoport przydatność takich oddziałów jest żadna - taki atak albo uda się od razu albo wcale. Jak się uda, to terroryści obiekt zaminują i wysadzą nim zostaną wezwane jakieś oddziały antyterrorystyczne, więc nie będzie co odbijać. A scenariusz ćwiczeń to jakiś żart - 500000 $ okupu? Za tyle to terroryści nie wstają z łóżka, bo nie starczyłoby nawet na koszty sprzętu, zakwaterowania i przerzutu ludzi. Przy tak śmiesznej kwocie należałoby zapłacić okup i zająć się domorosłymi terrorystami (zawodowiec żądałby większej kwoty) poza obiektem bo wkroczenie antyterrorystów narobiłoby pewnie więcej szkód w gazoporcie niż 0.5 mln $.
Gienek Hollywood Czwartek, 24 Listopada 2016, 18:41
Baterię przeciwlotniczą do ochrony trzeba przeznaczyć
Doom Sobota, 26 Listopada 2016, 7:34
Kolejny geniusz co czyta ze zrozumieniem. Wyjaśnij mi proszę po co bateria przeciwlotnicza przy ataku z wody? Co, zobaczą ją i uciekną ze strachu!!
bubek Czwartek, 24 Listopada 2016, 23:34
Od dawna powinna tam stacjonować. Przecież terminal to jeden z głównych celów wroga, obok gdańskiego Naftoportu i płockiej Petrochemii.
kij Czwartek, 24 Listopada 2016, 16:45
Ciekawe, czyli w przypadku szybkiego ataku uzbrojonej grupy mającej na celu zniszczenie infrastruktury i wycofanie, terminal jest praktycznie bezbronny (skoro grupa interwencyjna nie jest w stanie zatrzymać uzbrojonych napastników tylko wycofuje się)? Nie napawa to optymizmem w kontekście narastających w Europie napięć...