Norweski dyplomata: władze w Oslo muszą zwiększyć eksport gazu i współpracować z Polską

Czwartek, 15 Września 2016, 12:04

Kjell Arne Nielsen, Radca Handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, podczas konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2016 odniósł się do szans na realizację projektu Korytarza Północnego (to strategia zakładająca import gazu poprzez terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany gazociąg Baltic Pipe i towarzyszącą mu infrastrukturę). Według dyplomaty Norwegia stara się zwiększyć swoje zdolności eksportowe i w ramach tych działań aktywnie współpracować z Polską. 

„Z tego co wiemy jest duży nacisk na rozwój infrastruktury i dywersyfikację źródeł energii i to jest ważne dla rynków zintegrowanych w Europie” – stwierdził Nielsen.

„Te rozwiązania, które analizujemy mogą być pozytywne i dotyczyć Morza Bałtyckiego bądź Korytarza Północ-Południe (to sieć powstających gazociągów pomiędzy Polską, a Chorwacją – przyp. red.)” – dodał dyplomata. 

„Potrzebujemy jasnych danych, rozwiązań prawnych po to by nasze zdolności eksportowe były wykorzystywane w sposób właściwy. Mogą one sięgnąć 38 mld m3 surowca” – oświadczył Nielsen.

„Powinniśmy starać się współpracować. Norwegia i inni partnerzy europejscy w tym Polska” – skonkludował dyplomata. 

Zobacz także: Kowalski: Sprowadzimy do Polski dużo tańszy od rosyjskiego gaz

Zobacz także: Naimski: Baltic Pipe kluczowy dla konkurencji rynków gazu

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Teodor Czwartek, 15 Września 2016, 15:03
Norwegia to bardzo bogaty kraj z małą populacją ale bardzo wysokim funduszem emerytalnym sięgającym wysokości rocznego, polskiego PKB. Nie wiem akurat gdzie dokładnie oni ulokowali te pieniądze, bo na pewno nie trzymają ich w skarpecie, ale jeśli mają takie możliwości finansowania to niech Polska wykona tę instalację, Norwegowie ją opłacą, czerpiąc pewne zyski w odroczonych terminach wg potrzeb starzejących się obywateli! To chyba powinien być dobry układ. Nie można jedynie zbyt długo rozmyślać na ten temat, tylko w krótkim czasie wykonać rurociąg. Z uwagi na koszty płac wykonanie norweskie czy duńskie będzie o wiele droższe. Należy tylko utrzymywać polityków z dala od tego projektu, żeby nie mogli ukraść funduszy! Z Rosją to można dokonywać zakupów gazu jedynie w opcjach krótkoterminowych.