Akcja CBA w Grupie Azoty. "Próba wręczenia łapówki"

Wtorek, 12 Lipca 2016, 15:48

Biznesmeni chcieli skorumpować jednego z kierowników Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Agenci CBA zatrzymali ich tuż po wręczeniu łapówki. Sprawa dotyczyła kontraktu na ponad 8 mln zł.

Ustalenia funkcjonariuszy z lubelskiej delegatury CBA wskazywały na możliwość i próbę skorumpowania  osoby odpowiedzialnej  za BHP w zakładach chemicznych.  Sprawa dotyczyła kontraktu na ponad 8 mln zł na serwisowanie specjalistycznej, multiochronnej odzieży dla pracowników przedsiębiorstwa. Zakłady azotowe rozważały decyzję niekontynuowaniu, podpisanej jeszcze w 2013 r.,  umowy z zewnętrzną firmą. 

W grę wchodził kolejny wielomilionowy kontrakt na 4 lata, który zgodnie z zapisami mógł być przedłużony automatycznie, bez nowego przetargu. Zarząd spółki zewnętrznej, zarabiającej na tej umowie, podjął próbę przekupienia osoby odpowiedzialnej za to w Zakładach Azotowych „Puławy”.

Sprawa nie uszła uwagi CBA. Tuż po wręczeniu 8 tys. zł w gotówce, na parkingu przed jednym z hoteli, lubelscy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezesa  i członka zarządu spółki –  kontraktora zakładów „Puławy”. Zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i wręczenia łapówki. 

Na podstawie materiałów zebranych przez  Delegaturę CBA  w Lublinie,  Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo. W zabezpieczaniu dowodów w sprawie funkcjonariusze Biura współpracowali z przedstawicielami Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. 

Zobacz także: CBA w siedzibie Kulczyk Investments. „Sprawa prywatyzacji Ciechu”

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Desy Piątek, 15 Lipca 2016, 15:36
Łapówka ma to do siebie że nigdy się nie opłaca jej brać chyba że ktoś chce zawszeć bliższą znajomość z panamiz CBA:) Nie dziwię się temu kierownikowi że powiadomił służby
Hex Środa, 13 Lipca 2016, 15:10
kontrakt na 8 mln, a łapówka 8 tys., za mało, żeby opłacało się ryzykować kierownikowi takiego molocha jak Grupa Azoty, przy jak dla niego niewielkiej kwocie, bardziej kalkulowało się podbudować swoj wizerunek, pomagając CBA