Tauron zwiększa wydobycie węgla w Brzeszczach

Poniedziałek, 27 Czerwca 2016, 15:28

Wydobycie na poziomie 5 tys. ton na dobę i zasoby węgla szacowane na 400 tys. ton. To podstawowe parametry ściany, którą TAURON uruchomił właśnie w Zakładzie Górniczym Brzeszcze. Ściana zazbrojona została sekcjami obudowy zmechanizowanej pozyskanymi  z ZG Sobieski, dzięki czemu wykorzystano efekt synergii w obszarze Wydobycie Grupy TAURON. Uruchomienie ściany to kamień milowy w drodze do odbudowania pełnej zdolności wydobywczej kopalni.

"Uruchomienie kolejnej ściany w Brzeszczach to konsekwentna realizacja naszych planów biznesowych. Inwestycja powinna z jednej strony podnieść efektywność kopalni i doprowadzić ją do rentowności już w 2017 roku, a z drugiej zapewnić TAURONOWI dostęp do węgla kamiennego o pożądanych przez nasze moce wytwórcze parametrach" – mówi Zdzisław Filip, prezes TAURON Wydobycie.

 Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom zakłady wydobywcze TAURONA będą mogły pokrywały nawet 70 proc. zapotrzebowania na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu.

"Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, wyjątkowo niskie ceny węgla kamiennego na rynkach krajowych i w portach ARA, trzeba zaznaczyć, że zakłady wydobywcze TAURONA radzą sobie w tej rzeczywistości nie najgorzej. Stawiamy na dostosowanie produkcji naszych sortymentów do oczekiwań odbiorców" – dodaje Zdzisław Filip.

TAURON przejął Zakład Górniczy Brzeszcze od Spółki Restrukturyzacji Kopalń z końcem grudnia 2015 r., a już w kwietniu bieżącego roku oddano do użytku pierwszą ścianę wydobywczą.  Planowane do wydobycia  z niej zasoby węgla wynoszą 643 tys. ton.  Jej zdolność produkcyjna szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę. Pokład charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi tj. wysoką wartością opałową oraz bardzo niską zawartością siarki (poniżej 0,5 proc.).

"Początki były trudne. Przejmując Brzeszcze, TAURON musiał zwrócić udzieloną wcześniej kopalni przez budżet państwa pomoc publiczną oraz sprawnie przeprowadzić konieczny program inwestycyjny.  Nasze analizy wskazują jednak, że mądre inwestycje, które pozwolą na zwiększenie wydobycia do poziomu 1,8 mln ton rocznie, powinny doprowadzić zakład do rentowności"  –  wyjaśnia Marek Wadowski,  wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. finansów .

W holdingu prowadzone są działania, które doprowadzą do włączenia ZG Brzeszcze w struktury TAURON Wydobycie, do którego należą już kopalnia Janina w Libiążu oraz Sobieski w Jaworznie.

Zobacz także: Prezes Kopexu zapowiada restrukturyzację

Zobacz także: Zmiany kadrowe w Polskiej Grupie Górniczej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Jozef Sobota, 02 Lipca 2016, 3:06
Według standardów w północnej Ameryce kopalnia, która produkuje 5 tysięcy ton na dobę powinna zatrudniać 150 osób. Moze sie mylę, ale sadze, ze Brzeszcze zatrudniają 2 do 3 tysięcy osób. Prawda jest taka, ze przy takim wydobyciu na jedna osobę kopalnia nie powinna istnieć.
Mirosław Korbasiewicz Wtorek, 28 Czerwca 2016, 22:43
węgiel to najtańszy nośnik energii na świecie mamy go pod dostatkiem w czasach prosperity na węgiel kiedy zarabialiśmy miliardy nikt nie zainwestował ani złotówki w górnictwo w nowe technologie , Związki Zawodowe zamiast walczyć o rozwój górnictwa przehulały wszystko razem z ówczesnym Rządem .Odpowiedzialni powinni za to ponieść kare . Zainteresowanych przyszłością Polskiego górnictwa zapraszam do zapoznania się z metodą Pr. Zbigniewa Wrzesińskiego mającą na celu przetwarzanie węgla na energię elektryczną i paliwa płynne bez emisji gazów do atmosfery .tylko nowe technologie to przyszłość ,reszta to mydlenie oczu