Reklama

Gaz

Prezydent Azerbejdżanu: planujemy ekspansję na światowy rynek gazu

Zgodnie ze słowami prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa jego kraj planuje gazową ekspansję na światowe rynki. Działania te umożliwi Południowy Korytarz Gazowy oraz realizacja innych projektów, które umożliwią zwiększenie azerskiego wydobycia.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podczas odbywających się dziś w Baku dyskusji w ramach międzynarodowej konferencji   XXIII Caspian Oil & Gas and VI Caspian Power 2016 poinformował, że "projekt Południowego Korytarza Gazowego pozwoli Azerbejdżanowi wznieść się na światowy rynek gazu". Podkreślił on, że będzie to możliwe ponieważ na terytorium jego kraju znajduje się złoże Shah Deniz - jedno z największych złóż gazu ziemnego na świecie.

"Na razie gaz z Shah Deniz funkcjonuje na rynku lokalnym. Budowa Południowego Korytarza Gazowego umożliwi nam wprowadzenie tego surowca na rynek światowy" - dodał Prezydent Azerbejdżanu.

Ilham Alijew dodał również, że gazowa ekspansja jego kraju nie ograniczy się do projektu budowy Południowego Korytarza Gazowego. Zaznaczył, że krajowe zasoby gazu ziemnego szacowane są na 2,6 biliona metrów sześciennych. Ponadto rozpoznawane są pola naftowe Absheron i Umid, które znajdują się na obszarach przybrzeżnych Azerbejdżanu. Ich zbadanie umożliwi dodatkowe zwiększenie wydobycia gazu.

Alijew dodał również, że prace nad Południowym Korytarzem Gazowym prowadzone są zgodnie z harmonogramem i najprawdopodobniej projekt ten zostanie zrealizowany w terminie. Warto nadmienić, że w zeszłym tygodniu Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju potwierdził wolę współfinansowania tej inwestycji.

W skład Południowego Korytarza Gazowego wejdą gazociągi: Południowokałkaski, Transanatolijski, Transadriatycki. Obecnie jest to jeden z bardzo niewielu europejskich projektów służących dywersyfikacji źródeł dostaw, który znajduje się w fazie realizacji. Uruchomienie tranzytu surowca tą trasą będzie niosło ze sobą wieloaspektowe korzyści – pozwoli nie tylko zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego błękitnego paliwa, ale stanie się również narzędziem nacisku w negocjacjach z Moskwą, trwale wpływając na architekturę bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu. Kilka miesięcy temu aprobatę dla całego przedsięwzięcia wyraziły kraje uczestniczące w szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Zobacz także: Gazprom zdruzgotany wypowiedzią ministra Naimskiego

Zobacz także: Matkowski: Korytarz Północny kluczowy dla redefinicji relacji z Gazpromem

Reklama

Komentarze

    Reklama