KE daje zgodę na przejęcie rafinerii Schwedt przez Rosjan

Środa, 03 Lutego 2016, 10:18

Zgodnie z informacjami Kommersanta Komisja Europejska wydała dziś pozwolenie na restrukturyzację spółki Ruhr Oel GmbH, dzięki czemu rosyjski Rosnieft przejmie do końca roku rafinerię w niemieckim Schwedt. 

15 stycznia br. Rosnieft i BP podpisały prawnie obowiązujące porozumienie o rozwiązaniu spółki joint venture Ruhr Oel GmbH będącej udziałowcem PCK Rafinerie GmbH tj. właściciela rafinerii w niemieckim Schwedt. Działanie to jest elementem procesu restrukturyzacji spółek joint venture z udziałem kapitału rosyjskiego na rynku niemieckim, który ma się zakończyć w 2016 r. W efekcie dojdzie do wymiany aktywów pomiędzy obydwiema firmami, a rosyjski koncern umocni się w rafineriach: Bayernoil (wzrost z 12,5% udziałów do 25%), MiRO (z 12% do 24%), a także przejmie całkowitą kontrolę nad zakładem petrochemicznym w Schwedt (z 35,42% do 54,17%). BP skonsoliduje natomiast 100% udziałów w rafinerii Gelsenkirchen i przedsiębiorstwie chemicznym DHC Solvent Chemie.

Niemiecki urząd antymonopolowy decyzją z 24 grudnia 2015 r. ustosunkował się przychylnie do konsolidacji kapitału rosyjskiego w niemieckim sektorze petrochemicznym. Zgodnie z informacjami Kommersanta dziś stosowne pozwolenie wydała Komisja Europejska nie dopatrując się w transakcji zagrożenia dla konkurencyjności wspólnotowego rynku.

W zamyśle władz niemieckich koncentracja Rosnieftu w obrębie akcjonariatu rafinerii Schwedt odbierającej surowiec przez ropociąg „Przyjaźń” trwale ustabilizuje dostawy ropy tym szlakiem, tym bardziej, że bez ich zgody Rosjanie nie będą w stanie przeorientować importu z rurociągu na transport morski (konieczność rozbudowy portu w Rostocku i magistrali łączącej go z Schwedt). Dla Polski to jednak potencjalnie niebezpieczna sytuacja bowiem nie można wykluczyć, że rosyjskie lobby w Niemczech w nadchodzących latach podejmie próbę przeforsowania takich zmian. Innym ryzykiem jest możliwość importu przez Rosnieft surowca po cenach dumpingowych do Schwedt i wykorzystywania go w konkurencji z polskimi firmami petrochemicznymi. Po ich wyeliminowaniu Rosjanie mogliby z dużą swobodą kształtować ceny paliw w Polsce.  Podejrzenia o dumping można oczywiście zgłaszać do Komisji Europejskiej. Pytaniem otwartym pozostaje jednak kwestia tego w jakim czasie rozpatrzono by ewentualną skargę Warszawy? Warto przypomnieć, że Polska od dłuższego czasu próbuje nieskutecznie wymusić na Niemcach modyfikację ograniczających konkurencję przepisów o płacy minimalnej dla kierowców tirów.

Zobacz także: Rafineria w Schwedt bliska przejęcia przez Rosjan. „Sprawa o istotnym znaczeniu dla Polski”

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

AS Niedziela, 07 Lutego 2016, 23:22
Później będą chcieli eksterytorialną autostradę do rafinerii z Rosji. Solidarna Unia tak samo w sprawie tzw. uchodźców jak i biznesu.
Logrez Czwartek, 04 Lutego 2016, 13:12
Tak wygląda europejski solidaryzm w praktyce. Niemcy apanaże dla siebie a problemy wynikające z ich okresowej "głupawki" Europa ma ponosić solidarnie. Nic dziwnego ,że nawet Włosi się buntują . A co na to .. hm.. nasi(?)przedstawiciele we władzach UE . ?
edi Środa, 03 Lutego 2016, 15:29
Ta sama co wymyśla bzdury na temat łamania prawa w PL ? Teraz widzice kto jest dla nich ważniejszy NIEMIECKIE interesy które tworzą MONOPOL ROSJI w EU.
Michał Środa, 03 Lutego 2016, 14:36
Niemcy rządzą w EU, na nic się nie oglądając.
olaf Środa, 03 Lutego 2016, 11:09
Kupią i od razu mogą wpaść w ewentualne rozszerzone sankcje. Będzie co zajmować za długi i inne przewinienia.
ltp Środa, 03 Lutego 2016, 11:07
Może to dziecinada, ale od dziś omijamy nie tylko lukoil, ale i BP
eybh Czwartek, 04 Lutego 2016, 10:11
Patriotyzm konsumencki to nie dziecinada. Ja kupując, wszystko patrzę, czy minimalnie zostało to wytworzone w RP. Jak każdy Polak zostawiałby pieniądze w kraju, a nie wysyłał za granicę, to z pewnością będzie się nam lepiej żyło.
Franky Środa, 03 Lutego 2016, 11:02
Chcą uderzyć w Orlen to normalne. Należy szybciutko rozbudowywać naftoport w Gdańsku i budować nowy w Świnoujściu, przywalić sowicie opłatę przesyłową rurociągiem Przyjaźń w przypadku zagrożenia interesu Polski.