PE: Kraje UE nie powinny uczestniczyć w Nord Stream 2

Czwartek, 21 Stycznia 2016, 17:18

Posłowie Parlamentu Europejskiego wezwali kraje członkowskie UE do tego by nie uczestniczyły w projekcie Nord Stream 2. 

Rosja musi zakończyć swój bezpośredni lub pośredni udział w konfliktach w Gruzji, Mołdawii i Ukrainie oraz przestać torpedować europejskie aspiracje tych krajów – stwierdzili posłowie Parlamentu Europejskiego podczas czwartkowego przeglądu reform we wspomnianych krajach.

Oprócz kwestii politycznych poruszono również energetyczne. Wezwano m.in. państwa członkowskie UE do tego by nie uczestniczyły one w budowie nowych gazociągów z Rosji do Europy omijających Ukrainę takich jak Nord Stream 2.

Chodzi o projekt budowy dwóch dodatkowych nitek Gazociągu Północnego o łącznej przepustowości 55 mld m3  od wybrzeża Federacji Rosyjskiej przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Gazprom jest właścicielem 50% udziałów w projekcie, a BASF, E.ON, Engie, OMV i Shell mają po 10%.

Zobacz także: Steinmeier w Warszawie: Nord Stream II nie jest projektem rządowym

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

mefis58 Poniedziałek, 25 Stycznia 2016, 9:33
Posłowie PE ? A którzy to posłowie. Czy aby nie przypadkiem grupa pięciu albo sześciu nawiedzonych posłów z Polski i Litwy? Rosja ma zaprzestać ingerować w "europejskie aspiracje Gruzji, Mołdawii i Ukrainy"? A skąd oni wiedzą o tych aspiracjach narodów ? I skąd biorą informacje o rosyjskich ingerencjach, czy aby nie z masowych protestów w Mołdawii przeciwko tym "proeuropejskim dążeniom ich rządu"?
wojtek Piątek, 22 Stycznia 2016, 7:15
To podwojna moralność niemiecka. Polska powinna się uczyć szczegolnie w kontekscie polityki inwestycyjnej czempionow. Musza one nie tylko umiec wydobywac ale tworzyc nowa technologię. Dzis korzystając z dotacji ue glownie kupujemy ich technike a tu nalezy rozwijac wlasna.wlasnie stad sa nasze klopoty dochodowe i nadwyzka Niemiec. Druga sprawa to inwestycje w panstwach zachodnich. Jest tego jak na lekarstwo a powinno byc bo to rowniez element polityki.
zLoad Poniedziałek, 25 Stycznia 2016, 21:40
I o to wlasnie chodzi. Brak wymyslania nowych rozwiazan na poziomie firm. Technologia to jest sposob na wyprodukowanie olowka, zamiatanie lisci czy produkacje promow kosmicznych. A wiekszosc osob postrzega to jako metoda na produkowanie super nowoczesnych rzeczy.
kasztan Czwartek, 21 Stycznia 2016, 20:54
Za bardzo nie rozumieć. Czyżby przyjęli jakieś uchwały zabraniające udziału w tym przedsięwzięciu czy też pogadali sobie tylko na mównicy? I co na to parlamentarzyści z RFN lobbujący projekt?