Grecja finalizuje zaangażowanie w Południowy Korytarz Gazowy

Czwartek, 14 Stycznia 2016, 15:43

Ministerstwo środowiska, zmian klimatu  i energii Grecji poinformowało o akceptacji trasy przebiegu Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) będącego częścią Korytarza Południowego mającego zdywersyfikować dostawy gazu do UE.

Stosowne rozporządzenie zostało podpisane przez ministra Panosa Skurletisoma w czwartek (14 stycznia). Trasa przebiegu budziła liczne kontrowersje środowiskowe i społeczne w 13 regionach Grecji. Rząd w Atenach mocno je akcentował dążąc do uzyskania większych środków za tranzyt od konsorcjum TAP budującego nową magistralę. Była to także dla niego karta przetargowa w rozmowach toczonych z Rosjanami w sprawie Turkish Stream.

Gazociąg Transadriatycki ma przebiegać przez Grecję, Albanię i doprowadzać surowiec do Włoch. Zostanie on zintegrowany z projektem TANAP budowanym na obszarze Turcji i rurociągiem Południowokaukaskim biegnącym przez Turcję, Gruzję i Azerbejdżan, aż do złóż Szach Deniz na Morzu Kaspijskim.

Zobacz także: Serbia dołączy do Południowego Korytarza Gazowego?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

rob er cik Sobota, 16 Stycznia 2016, 7:42
albania to taka 2ga ukraine - gaz doplynie i juz nie wyplynie haha
das Piątek, 15 Stycznia 2016, 10:58
To juz rozumiem dlaczego Rosjanie zintensyfikowali wysilki zwiazane ze spenetrowaniem kluczowych obszarow przemyslu energetycznego w Gruzji.