Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. "Za złe powietrze"

Piątek, 11 Grudnia 2015, 5:00

Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z utrzymującą się wysoką zawartością cząstek pyłu w powietrzu, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia publicznego. 

Dobowe wartości dopuszczalne cząstek pyłu zawieszonego (PM10) były w Polsce stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym także w roku 2014. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były także roczne wartości dopuszczalne.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem jest w Polsce spowodowane głównie niską emisją (emisje ze źródeł wysokości poniżej 40 m) z urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Podejmowane dotychczas działania prawodawcze i administracyjne, których celem jest ograniczenie utrzymującego się zanieczyszczenia, Komisja uznała za niewystarczające. Decyzja jest następstwem uzasadnionej opinii, którą przesłano Polsce w lutym 2015 r.

Zobacz także: COP21: Globalne porozumienie pod znakiem zapytania [raport]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

gnago Niedziela, 13 Grudnia 2015, 10:33
Redukcja jest prosta . Sprzedaż gazu po cenach kosztów i modernizacji łańcuszka dostawców , kooperantów etc. do postaci jedna firma i jej pracownicy
Boruta Piątek, 11 Grudnia 2015, 11:19
Tradycyjne kłamstwa w postaci zwalania na gospodarstwa domowe. Żałosne.
Tadeusz z Wilanowa. Piątek, 11 Grudnia 2015, 7:14
Przede wszystkim trzeba rąbnąć mandaty tym wszystkim, którzy palą w piecach wszelkiego rodzaju odpadami i śmieciami oraz plastikiem. Czuję to często między domami na swoim osiedlu. Muszą być lotne kontrole z miernikami na długich tyczkach. I od razu 3,5 tys do zapłaty. Od razu się wszystko uspokoi.
Tadeusz z Wilanowa Piątek, 11 Grudnia 2015, 8:02
Na Śląsku sporą częścią mieszkańców palących w piecach najtańszym węglem są ludzie biedni, których nie stać na inny rodzaj ogrzewania. Państwo nie chce uczestniczyć w procesie modernizacji, gminy są również biedne i cóż tu można zrobić ? Choć przyznam, że są też mieszkańcy posiadający środki aby ogrzewać się np. gazem a nie robią tego z powodu głupio pojmowanej oszczędności i tym należałoby sypać duże kary finansowe.