Kurdyjski gaz dla UE zagrozi Gazpromowi

Poniedziałek, 30 Listopada 2015, 12:15

Zasoby gazu ziemnego, którymi w północnym Iraku dysponuje Rząd Regionalny Kurdystanu są wystarczające, aby zaspokoić potrzeby zarówno Turcji, jak i Europy - powiedział szef komisji ds. przemysłu i energii w tamtejszym parlamencie.

Rezerwy złóż w Arbil, Dohuk oraz Sulaymaniyah oszacowano na około 161,5 mld m3 gazu, ale mogą być większe nawet o 65 mld m3, jeśli terytoria sporne pomiędzy irackim rządem w Bagdadzie, a Rządem Regionalnym Kurdystanu, zostaną przyłączone do tego drugiego.

Cevdet Circo, szef wspomnianej już komisji, poinformował, że kurdyjski rząd oraz Ankara osiągnęły porozumienie ws. dostaw gazu od 2017 roku. Jego zdaniem surowiec mógłby trafiać tą trasą do Europy i wypełnić lukę spowodowaną ewentualnym odcięciem dostaw przez Rosję.

Zobacz także: Jeszcze łupki nie zginęły

Zobacz także: Nord Stream 2: Gazprom i E.ON omawiają dalszą współpracę

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

maniuś Środa, 02 Grudnia 2015, 18:19
A gdzie według autora znajduje się ten KURDYSTAN - o ile nie mylę się to tam jest IRAK na mapach ? A na razie to nie jakie ISIS kradnie i z SYRII i IRAKU ropę , przewożąc do TURCJI . Rosjanie punktują zachód i turcję - kto kradziona ropę bierze . U nas się to nazywa - ZŁODZIEJSTWO i PASERSTWO , nie wiem jak to nazywa się w UNI EUROPEJSKIEJ . Oraz sposorowanie TERRORYZMU ?
gosc Poniedziałek, 30 Listopada 2015, 22:29
No to czekam na reakcje Moskwy. Mozna sie spodziewac tylko najgorszego i z pewnoscia nie puszcza tego luzem.
Przemo Poniedziałek, 30 Listopada 2015, 22:12
I właśnie na północ Iraku do Kurdów powinny trafić polskie wojska, przede-wszystkim, trochę komandosów i instruktorów do szkolenia Kurdów (komandosi do zabezpieczenia).
Być może kilka samobieżnych haubicoarmat DANA, żeby wesprzeć Kurdów.
Szpital polowy, logistycy, żeby wspierać polski kontyngent ale również Kurdów (żeby Kurdowie mogli działać z większym rozmachem i bardziej efektywnie).

Francuzi się od nas odczepią, zabezpieczymy interesy Polski, i ewentualny polski kontyngent nie będzie narażony na ataki bombowe.
yaro Poniedziałek, 30 Listopada 2015, 17:02
Kurdyjski gaz, dobre sobie bo polacy to idioci .... Kurdyjski gaz to gaz z ISIS i tyle w temacie ...
dropik Poniedziałek, 30 Listopada 2015, 12:43
161mld to małe złoża . nie wiem czy budowa rury była by oplacalne. Starczyloby dla 1-2 panstw na 10 lat
tak tylko pytam Poniedziałek, 30 Listopada 2015, 12:40
Znaczy się po rozbiorze Jugosławii teraz UE popiera rozbiór Iraku?