KE: Nord Stream 2 bez wsparcia finansowego UE

Środa, 25 Listopada 2015, 13:06

Projekt Nord Stream 2 nie może liczyć na wsparcie finansowe Unii Europejskiej – oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič przemawiając w Parlamencie Europejskim.

Unia Europejska będzie wspierać tylko te projekty infrastrukturalne, które odpowiadają podstawowym celom Unii Energetycznej, którymi są: dywersyfikacji źródeł, dostawców i szlaków dostaw energii. Nord Stream 2 nie spełnia tych wymogów i dlatego nie jest to projekt będący przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej i nie otrzyma od niej finansowania" - powiedział dalej Maroš Šefčovič.

Projekt Nord Stream 2 obejmuje budowę gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m3 (łącznie z Nord Stream 1 będzie to 110 mld m3) gazu rocznie. Gazprom będzie posiadał 50% udziałów w projekcie a BASF, E.ON, Engie, OMV i Shell - 10%. 

Zobacz także: Saryusz-Wolski: Nord Stream 2 jest szkodliwy nie tylko energetycznie, ale przede wszystkim geopolitycznie [wywiad]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

zxxc Piątek, 27 Listopada 2015, 10:31
To jest tak, jakby policjant wygłaszał oświadczenie, że nie będzie handlował ukradzionymi rzeczami przez pasera. Tu chodzi o złapanie bandziora, wstrzymanie jego postępowania i ukaranie go, a nie mówienie jak do dziecka z ADHD, że nie pomoże mu się w rzucaniu do ludzi nożami.
zdzich Środa, 25 Listopada 2015, 22:53
Tu nie chodzi o wsparcie czy jego brak.niech KE nie próbuje przemycić zgody na budowę Nord Stream 2.Uważacie innych za durniów?Doskonale KE wie że ten projekt jest niezgodny z III pakietem energetycznym UE i powstać nie może.Jeszce raz.Nie mydlcie ludziom oczu.
fx Środa, 25 Listopada 2015, 18:59
MONOPOL Gazpromu musi być uwalony w innym wypadku będzie TERRORYZOWAŁ Europę. Gaz to też CO2 drodzy Niemcy a wy chyba chcecie ograniczyć efekt cieplarniany i stawiacie na EO.
Arata Środa, 25 Listopada 2015, 15:27
Brak finansowania to za mało - KE musi wyrazić zdecydowany sprzeciw przeciwko tej niemiecko-rosyjskiej inicjatywie.
darsio Środa, 25 Listopada 2015, 14:54
Byłoby to kuriozalne, gdyby UE finansowała projekt niezgodny z własnym prawem i bezpieczeństwem energetycznym jego członków..