Reklama

Portal o energetyce

Rosyjsko-niemieckie rozmowy na temat Nord Stream II

  • fot. premier.gov.pl

W Berlinie odbyło się spotkanie robocze szefa Gazpromu Aleksieja Millera i wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który w rządzie Angeli Merkel pełni równocześnie funkcję ministra gospodarki i energetyki. Tematem rozmów była współpraca w zakresie realizacji projektu Nord Stream II.

Podczas wizyty omówiono kwestie związane z zapewnieniem niezawodnych dostaw rosyjskiego gazu do Europy oraz budową gazociągu Nord Stream II. Prezes Gazpromu i niemiecki wicekanclerz podkreślili udaną współpracę w ramach projektu Nord Stream I oraz jego wysoką wydajność operacyjną. Zauważyli również, że w obliczu zmniejszania produkcji krajowej w państwach europejskich, dużego znaczenia nabiera wytyczanie nowych tras, którymi rosyjski gaz mógłby być transportowany na Stary Kontynent.

Rurociąg Nord Stream I biegnie po dnie Morza Bałtyckiego i stanowi bezpośrednie połączenie pomiędzy Rosją i Niemcami. Jego przepustowość kształtuje się na poziomie 55 mld m3 gazu rocznie. Operatorem projektu jest spółka joint venture Nord Stream AG, której udziałowcami są: Gazprom – 51%, Wintershall i E.ON – 15,5%, Gasunie i ENGIE – 9%.

18 czerwca br. Rosjanie podpisali z niemieckim E.ON - em, duńsko – brytyjskim Shellem oraz austriackim OMV memorandum w sprawie budowy dwóch kolejnych nitek gazociągu. Inwestycja została nazwana Nord Stream II. Jeżeli zostanie zrealizowana to przepustowość połączenia wzrośnie dwukrotnie.

Przypomnijmy, że Niemcy są obecnie największym europejskim klientem Gazpromu – w 2014 roku zakupili ponad 40 mld m3 ,,błękitnego paliwa”.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama